0504-601-986

פרידה – למה זה כואב כל כך?

תוכן עניינים

עדי מור הרשי -
מלווה ומאמנת להתמודדות והחלמה ממערכות יחסים רעילות ונרקסיסטיות

עדי היא מלווה בתהליכי פרידה וגירושים המתמקדת בריפוי והחלמה, כולל ממערכות יחסים רעילות ומערכות יחסים נרקסיסטיות.

פרידות יכולות להיות קשות להתמודדות, במיוחד בגלל שהן עלולות לעורר תחושות של דחייה, משנות את חיי היומיום שלכם, מערערות את היציבות שהורגלתם אליה ובאופן כללי גורמות לכם להרגיש מוטרדים באופן כללי. כל מי שעבר וחווה פרידה, יודע שהכאב שלאחר הפרידה אינו דומה לכאב אחר. 

אבל האם אי פעם תהיתם בדיוק למה סוף מערכת יחסים מרגיש כל כך כואב, גם אם מערכת היחסים לא הייתה בריאה?

אולי התשובה טמונה באופן שבו המוח שלנו מעבד פרידות, אספתי עבורכם כמה סיבות מדעיות.

הילחם או ברח

תגובת "הילחם או ברח" מתייחסת לתגובה פיזיולוגית המתרחשת כאשר אנו נמצאים בנוכחות משהו שהוא מפחיד נפשית או פיזית. כאשר אתם עוברים פרידה, במיוחד כזו שלא אתם יזמתם (אבל לא רק), כל מערך החיים שלכם והיציבות משתנה, מה שגורם לגוף שלכם לתייג את זה כמצב חירום ומכניס אתכם למצב של הילחם וברח.

תגובת הילחם או ברח מוכרת כחלק מהשלב הראשון של תסמונת ההסתגלות הכללית של הנס סאלי (תיאוריה המתארת ​​את תגובת הלחץ) [1], היא מופעלת על ידי שחרור הורמונים המכינים את הגוף שלכם להישאר ולהתמודד עם איום או לברוח למקום מבטחים. שרשרת התגובות ההורמונלית הזו גורמת לכם לעלייה בקצב הלב, בלחץ הדם ובקצב הנשימה, רעד, שרירים מתוחים, איבוד תאבון, הפרעות בשינה ו/או במערכת העיכול [2].

הכאב הוא פיסי

זה לא הדמיון שלכם – יש סיבה שקוראים לפרידה לב שבורפרידה היא שברון לב לא רק במובן המטאפורי. מחקרים מצאו [3] שאזורים במוח שמופעלים בתגובה לכאב פיזי מופעלים גם בתגובה לפרידה. 

במחקר משנת 2011 הראו למשתתפים תמונות של האקסים שלהם ומצאו שהתמונות מעוררות את אותם חלקים בדיוק של המוח הקשורים לכאב פיזי. תוצאות המחקר מצביעות על כך ש"דחייה וכאב פיזי דומים לא רק בכך ששניהם מעוררים מצוקה – הם חולקים גם ייצוג סומטוסנסורי משותף". זו הסיבה שמחקרים מסוימים אף הראו שלקיחת טיילנול (בישראל נמכר בשמות שונים כגון אקמול) יכולה להיות יעילה במידה מסוימת בהתמודדות עם פרידה.

 בין אם שברנו עצם או שנזרקנו, מעורבים רבים מאותם מבנים נוירולוגיים בסיסיים. זה מתורגם לחווית כאב. אם אתם מרגישים שאתם הולכים למות לאחר פרידה, דעו שהכאב הוא מאוד אמיתי.

שינויים כימיים במוח

מחקרים הראו שכאשר אתם עוברים פרידה, אתם חווים ירידה בייצור של נוירוטרנסמיטורים כמו דופמין וסרוטונין הקשורים לתחושות של הנאה ואושר [4].

מחקרים הראו שמערכות יחסים מגבירות את רמות האוקסיטוצין שלנו, המכונה גם "הורמון האהבה", שעוזר לנו ליצור קשרים עם אחרים. שני הכימיקלים הנוספים שמופרשים במערכות יחסים הם דופמין הקשור להנאה ולתגמול, וסרוטונין שעוזר לווסת את מצב הרוח שלנו וקשור לאושר. אהבה (אוקסיטוצין) + הנאה (דופמין) + אושר (סרוטונין) = קוקטייל נוירולוגי סוער!

כשאתם במערכת יחסים, מערכת התגמול של המוח שלכם מסופקת כל הזמן. אבל כאשר אתם חווים פרידה, אתם כבר לא רואים את האהוב שלכם, המוח שלנו מאבד את האספקה ​​הסדירה שלהם, וגורמת לכם להכנס לנסיגה נוירולוגית. ככה לבבות שבורים שוברים מוחות. מבחינה סובייקטיבית, החוסר בכימיקלים הללו יכול לגרום לכם לחוש חרדה, דיכאון ובדידות.

אהבה זו התמכרות

אהבה רומנטית יכולה להיות התמכרות בדיוק כמו כל צורה אחרת של שימוש בסמים. אהבה רומנטית מציפה את המוח בהורמונים של הרגשה טובה כמו דופמין, ומתגמלת את מרכזי ההנאה במוח באותו אופן כמו סם חזק באמת. זו הסיבה שאוהבים נוטים לחוות תשוקה עזה למושא התשוקה שלהם, ולהרגיש שהם מוכנים לוותר על כל דבר כדי להיות איתם או אפילו למות בשבילם. 

אמנם זה יוצר תחושה יוצאת דופן של אופוריה כשאנחנו בעצם איתם, אבל זה גם אומר שאנחנו יכולים לחוות את אותם תסמיני גמילה כמו מישהו שמנסה לנצח התמכרות לסם. מחקר שהשווה הדמיית מוח של אנשים שחוו פרידה לאנשים מכורים לקוקאין, הראה דפוסים דומים להפליא, הממצאים תואמים את ההשערה שדחייה רומנטית היא צורה ספציפית של התמכרות [5].

התשוקות לקוקאין או לאהבה דומות להחריד – מעבר לסריקות המוח.

גמילה מקוקאין, כמו גמילה ממערכת יחסים רומנטית, אינה מלווה בתסמינים פיזיים. הכל פסיכולוגי, וההשפעות הן תשוקות עזות, תחושות של חוסר ערך מוחלט, חרדה, דיכאון, עצבנות, ורכבת ההרים הרגשית הבלתי נשלטת שמגיעה יחד עם תחושות ייאוש.

האבולוציה של הפרידה

עבור מינים מסוימים של בעלי חיים, סיכויי ההישרדות שלהם משתפרים כאשר הם עובדים יחד בקבוצות. וברמות מסוימות, בני האדם זהים – אנחנו יצורים חברתיים והמוח שלנו התפתח כדי לעזור לנו לרצות לשמר קשרים חברתיים. ולכן אובדן כל אחד מהקשרים הללו, כולל קשרים רומנטיים, יכול לגרום לנו להרגיש רגשות שליליים חזקים.

על מנת להימנע מהסכנה המאוד ממשית של נטישה חברתית, המוח שלנו התפתח כדי לעורר כאב ברגע שאנו חשים שאנו בסכנה להידחות. למרות שברוב המקרים, אובדן בן זוג רומנטי כבר לא אומר שאנו עלולים להיות בסכנת רעב או לקפוא למוות, המוח שלנו עדיין מגיב לאובדן של "בן זוג" בכך שהוא מציף אותנו ברגשות שליליים ותחושות כאב.

אתם לא רואים בבהירות

מחקר מראה שאהבה היא באמת עיוורת [7], או ליתר דיוק מעוורת. שכאשר אנו מתאהבים, חלקים במוח שקשורים לרגשות שליליים, הערכה ביקורתית של תכונות התנהגותיות והערכת מהימנות הופכים מושבתים. חוסר היכולת שלנו לראות את הפגמים של מושא החיבה שלנו נובע מהצורך שלנו להתקשר למישהו מספיק זמן כדי להתרבות, וזו הסיבה שהאופוריה העיוורת הזו דועכת לאחר כ-18 חודשים. הגוף שלכם בעצם נותן לכם דדליין להתרבות, שלאחריו הוא מאפשר לכם לראות את האדם על היבלות שלו והכל.

הבעיה היא שאם מישהו נפרד ממך בזמן שאתם עדיין בשלב שבו המוח שלכם משבית את היכולת שלכם לזהות פגמים, אתם עלולים להמשיך להעריץ אותם, לא משנה כמה הם נוראים וכמה סבל הם גרמו לכם. החדשות הטובות הן שזה עובר, ובסופו של דבר, תוכלו לראות אותם כפי שהם באמת היו.

השורה התחתונה

פרידות מבאסות. הן יכולות לשאוב אתכם למטה כל כך חזק עד שאתם לא רוצים לקום מהמיטה, לדבר עם אף אחד, לאכול. ברב המקרים פרידה משנה את חיי היומיום ואת היציבות הפיסית והנפשית שלכם.

[1] How the Fight-or-Flight Response Works

[2] Breakups can impact you in more ways than you think. Here's the science behind why they hurt so much

[3] Social rejection shares somatosensory representations with physical pain

[4] Broken heart, broken brain: The neurology of breaking up and how to get over it

[5] Study Shows Romantic Rejection Feels Like Cocaine Addiction to the Brain

[6] The Social Brain Hypothesis and Human Evolution

[7] What exactly is love?

עוברים פרידה, מסיימים מערכת יחסים או התגרשתם?

אף אחד לא מכין אותכם לתקופות בחייכם שבהן הכל משתנה ברגע, ואתם חייבים להרים את השברים לבד ולהתחיל לבנות את עצמכם מחדש.

אין רגע שבו אנחנו רוצים לעבור זמנים מאתגרים, גירושים, פרידה, התמודדות עם בגידה, למידה על התעללות רגשית, ובכל זאת לעיתים אנחנו נאלצים להתמודד עם מציאות קשה ולא רצויה. להסתכל על מי שהייתם במערכת היחסים שלכם ולהרגיש אבודים, שבורים ומודאגים שלעולם לא תרפאו.

אחד הדברים הכואבים ביותר שאתה יכול לחוות הוא שהשטיח נשלף מתחתיכם וצריך לקבל שהחלום שבניתם ועמלתם הפך לעי חורבות. ריפוי ממה שעברתם בעבר היא משימה לא פשוטה, אבל היא הכרחית כי מגיע לכם יותר ממה שקיבלתם.

עכשיו יש לכם הזדמנות לעבור מהפך, לכתוב מחדש את הסיפור שלכם ולבנות את החיים שלכם מחדש.

אבל יש אור בקצה המנהרה. האתגר הגדול שלכם יהיו להתעלות מעל מה שעברתם והפרס יהיה אחרי שתצאו מהצד השני חזקים יותר.

תהליכים קבוצתיים

100 ימים No Contact

השיטה המהירה ביותר להתמודד עם קשר רעיל היא להכנס למצב של No Contact – ניתוק מגע מוחלט, התרחקות מוחלטת מאדם הרעיל והפסקת כל סוג של יצירת קשר עימו, כדי ליצור מרחב אישי מוגן ובריא יותר עבור עצמך. 

עם זאת המציאות מראה, שרב הנפגעים במערכת יחסים רעילים, נשברים וחזרים שוב ושוב לתוך הקשר הרעיל.

תוכנית 100 ימים של No contact נועדה ליצירת מרחב מוגן שיעזור לכם לצלוח את המצב של ניתוק הקשר. 

הליווי כולל:

  • מפגש הכרות קבוצתי בן שעה
  • מפגש תמיכה קבוצתי שבועי בן שעה – בו נתרגל סיטואציות מהחיים
  • ליווי צמוד בקבוצת ווטס אפ סגורה לחברי הקבוצה

100 ימים של חוסן מנטלי

תהליך ליווי קבוצתי בן 12 מפגשים בהנחיית עדי מור הרשי לבניית החוסן המנטלי, על ידי שימוש בכלים שונים:

  • תודעת אושר
  • בניית ערך והערכה עצמית 
  • מודל התמודדות עם סיטואציות מורכבות

הליווי כולל:

  • פגישה קבוצתית של שעה וחצי
  • תרגול יומי בקבוצת הווטס אפ הסגורה של הכלים הנלמדים