0504-601-986

טיפול בשתיקה Silent Treatment

תוכן עניינים

עדי מור הרשי -
מלווה ומאמנת להתמודדות והחלמה ממערכות יחסים רעילות ונרקסיסטיות

עדי היא מלווה בתהליכי פרידה וגירושים המתמקדת בריפוי והחלמה, כולל ממערכות יחסים רעילות ומערכות יחסים נרקסיסטיות.

אם אי פעם נכנסתם למערכת יחסים רעילה או נרקסיסטית, אתם יודעים בדיוק כמה הם יכולים להיות מסוכנים ונקמניים. הם לא ישתמשו באלימות פיסית כדי לשבור את רוחכם, אך הטקטיקות שהם צשתמשים בהן כואבות ומחלישות לא פחות. למרות שלמראית עין הטקטיקות אולי נראות עדינות , אבל הן משתמשות במשחקי מחשבה כדי להפעיל כמות מקסימילית של שליטה ומניפולציה על הקורבן, והשימוש בהן כואב לא פחות. אחת הטקטיקות הנפוצות של הנרקסיסט הוא טיפול שתיקה – silent treatment.

מהו טיפול בשתיקה?

טיפול בשתיקה היא התעללות רגשית שבה מופגן כעס, אי שביעות רצון, אי הסכמה ובוז באמצעות מחוות לא מילוליות תוך שמירה על שתיקה מילולית, ולעיתים עד כדי סירוב להכיר בנוכחותו של אדם אחר.

טיפול בשתיקה יכול להופיע בכל סוג של מערכת יחסים: רומנטי, הורה-ילד, חברים, עמיתים לעבודה וכו'.

ביסודו של דבר, הטיפול בשתיקה הוא התנהגות פסיבית-אגרסיבית שבאמצעותה מתעלל מעביר מסר שלילי כלשהו לקורבן, שרק המתעלל והקורבן מזהים באמצעות תקשורת לא מילולית. זה יכול להיות מפורש או עדין, באופן פרטי או ציבורי, לעיתים קרובות יהיה קשה לזיהוי על ידי אחרים, ובדרך כלל מתקיים במקביל לצורות אחרות של התעללות.

במילים אחרות, זהו כלי שמשמש נרקסיסטים ואנשים רעילים אחרים כדי להבטיח שליטה באדם אחר, לתמרן ולהכניע אותו כדי לאכוף כפיפות, ציות על ידי שימוש במצוקה ואי נוחות.

טיפול בשתיקה לעומת פסק זמן

פסק זמן פירושו בעצם לקחת הפסקה כדי להתמודד עם רגשות מכריעים ולנקות את המחשבות שלכם, הוא מוגבל בזמן והוא בהסכמה של שני הצדדים, הוא בונה ומייצר זמן רגיעה ניטרלי ונועד בסופו של דבר לעזור למצוא פתרון שלא בעין הסערה.

טיפול בשתיקה, לעומת זאת, הוא בלתי מוגבל בזמן, חד צדדי, ובעיקר הרסני, ונועד הקל על תחושת האחריות של המתעללים ולהטיל את כל האשמה על הקורבן. זו טקטיקה של מניפולציה.

לפעמים הטיפול בשתיקה מבולבל עם פסק הזמן, לא לדבר כדי לאפשר זמן להתקרר או לתקשר בבירור כששני הצדדים מוצפים ואמוציונליים זה לא טיפול בשתיקה ואין לטעות ככזה. בפסק זמן אין כוונה לתמרן ולגרום למצוקה, וגם אין מניעה של  תקשורת בכוונה כדי לשלוט או לכפות על אדם אחר. במקום זאת, פסק זמן פשוט מאפשר לאנשים לאסוף את מחשבותיהם ולהרגיע את רגשותיהם כך שיוכלו להתקרב זה לזה מחדש באופן אוהב ובריא במועד מאוחר יותר. פסק הזמן נועד לגרום לבהירות ורוגע, בעוד שהטיפול השקט גורם לעמימות, בלבול ומצוקה.

מדוע אנשים עושים טיפול בשתיקה?

אנשים שונים משתמשים בטיפול בשתיקה מסיבות שונות, ביניהן:

הימנעות

במקרים מסוימים, ייתכן והצד השני חושב שזה הדבר הנכון ביותר בסיטואציה והשתיקה עשויה להיראות כאופציה הטובה ביותר להימנע מקונפליקט. או שהם אולי לא יודעים מה נכון להגיד.

לתקשר חוסר שביעות רצון

לפעמים המטרה היא פשוט לתקשר חוסר שביעות רצון ולאחר שהמסר התקבל והובן, הטיפול השקט מסתיים.

תקשורת

לפעמים אנשים לא יודעים איך לבטא את עצמם או את רגשותיהם. וכך, הם שותקים כדי להעביר פגיעה ומקווים שהאדם השני יבין.

מנגנון שליטה

זוהי פעולה פסיבית-אגרסיבית שבה המסר מעובר דרך שתיקה, מה שמאפשר להם שליטה על המצב, וכוח על הקורבן. היות וזה מייצר תשומת לב במעניש – התוקף, הכרה בפגיעה של התוקף והפיכתו לקורבן, ויצירה של אי ודאות לגבי כמה זמן תימשך השתיקה, מה שמשאיר את מוקד הכח אצלם.

העברת אשמה

כאשר יש בעיה או קונפליקט, צד אחד מעביר את האשמה לצד האחר, ובאמצעות טיפול בשתיקה מתעלם מהצד "האשם" ומהבעיה עצמה, ומשתמש בזה כתירוץ להימנע מאחריות ודאגה. למרבה האירוניה, זה למעשה מחמיר את המצב.

משחק כוח

כאשר משתמשים בו באופן קבוע כעונש, זה יכול להיות דפוס רחב יותר של התעללות רגשית. אנשים שעושים זאת עלולים לשמור על שתיקה במשך שבועות כדי להשיג את המטרות הסופיות שלהם.

אבל ללא קשר לסיבה, להתעלמות ממישהו עלולה להיות השלכות חמורות.

כיצד משפיע הטיפול בשתיקה?

כפי שבוודאי ניחשתם, הטיפול בשתיקה אינו דרך פרודוקטיבית ומכובדת להתמודד עם בעיות או קונפליקטים, אלא זהו סוג של נידוי. התוקף לעיתים קרובות מרחיק, נמנע, מערער או דוחה את הרגשות, הדעות והאמונות שלכם, ובכך משאיר אותכם בחוץ לחלוטין. הניכור שלהם מותיר אותכם מבולבלים, חסרי אונים ומיוסרים.

אלה ההשפעות של טיפול בשתיקה וכיצד הוא פוגע בכם ובמערכת היחסים שלכם: 

דה-הומניזציה של האדם

ציוויליזציות מוקדמות השוו את הנידוי למוות כי זה התפרש כפטור מאנושות ואף תשישות מעצמו. נידוי מוביל לכך שאנשים מרגישים פחות אנושיים ורואים את האדם שמתנכר להם גם כן כפחות אנושי, ובכך מוביל בשלב מאוחר יותר לבעיות התקשרות

זה מוביל למניפולציה רגשית של האדם האחר

פסיכולוגים רבים מסווגים טיפול בשתיקה כצורה של מניפולציה. זו דרך של התוקף לשמור על שליטה על השיחה או הוויכוח. זה שווה ערך לגזלייט במובן זה שהוא גורם לאדם האחר שמקבל את הטיפול לשאול מה הוא עשה לא בסדר, ולהתחיל לפקפק בגרסה שלהם למציאות. לפיכך, מדובר בסוג של התעללות פסיכולוגית.

פחד מדחייה

הקורבן רוצה להושיט יד אל האדם האחר כמו לקחת את ידו או לשבור את השתיקה, אבל חושש שידחו אותו בבושת פנים בגלל המאמץ, מה שמפתח לאט לאט דפוס של פחד מדחייה. לפעמים, הטיפול בשתיקה עשוי להיראות כאילו זו הדרך הטובה ביותר למזער דברים, אבל למעשה, הוא שולל את צרכי התקשורת הבסיסיים של בן הזוג ובכך מחמיר את הבעיה וגורם לקורבן לפתח פחד מיצירת קשר.

בעיה בהערכה העצמית

האדם בקצה המושתק מבקר את עצמו כל הזמן, מתנצל על דברים קטנים, או עלול להפוך למרצה – העיקר שלא יזכה לעונש של טיפול בשתיקה. זה מבטל את דעותיו, מחשבותיו ורגשותיו, מה שמוביל להפחתה בהערכה העצמית.

טראומה רגשית או למתח

כאשר קיומו ורגשותיו של מישהו מבוטלים ואינם מכובדים כמו שקורה בטיפול בשתיקה, הוא מרגישים מופחת, לא אהוב, לא ראויי וחסר חשיבות. קורבנות עלולים לחוות תחושות של כעס, תסכול חוסר שקט, בידוד, דחייה, אשמה, בדידות וייאוש שיכולות להוביל להתפתחות של דכאון, הפרעות אכילה ואפילו התאבדות. 

כאב פיזי

מדענים הראו שכאשר אדם חווה את הטיפול בשתיקה, אפילו לתקופה קצרה, מופעלת קליפת המוח הקדמית – שאמונה לזהות רמות שונות של כאב. כלומר המוח מאותת לקורבן בטיפול בשתיקה שהוא סובל מכאבים פיסי.  התסמינים יכולים לכלול כל דבר, החל מכאבי ראש ועד שלשולים או עצירות ועד כאבי בטן, כמו גם נדודי שינה, חרדה ועייפות. מצבים שונים של מתח רגשי עלולים להוביל לסיכונים בריאותיים חמורים יותר, כגון הפרעות אכילה, סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב, קרישי דם, בעיות בשתן ומעי, הפרעות זיקפה וסרטן.

פגיעה במערכות יחסים

תקשורת היא המפתח לזוגיות בריאה. אבל השימוש בטיפול בשתיקה תורם לחבלה בו. הטיפול בשתיקה מציין לרוב חוסר יכולת לתקשר ואינטליגנציה רגשית נמוכה. האחרון הוא היכולת לזהות שמשהו לא בסדר ולפתור את הבעיה במקום לשתוק כל הדרך. 

כלים להתמודדות עם טיפול בשתיקה

היו עדינים בגישה שלכם

אם זו לא הגישה הרגילה של בני הזוג שלכם, גישה עדינה עשויה להיות דרך טובה להתחיל את השיחה. אתם לא יודעים מה הוא עובר וייתכן שהם מתקשים במצבים מסויים. וודאו שאתם אומרים להם ששמרתם על הטיפול בשתיקה שלהם, ואתם רוצים שזה ישתנה. 

ספרו ברוגע לאדם ששמת לב שהוא לא מגיב ואתם רוצים להבין למה. כדי ששניכם תוכלו להגיע למסקנה על ידי מציאת פתרון. הדגישו שאתם רוצים לפתור דברים. אמנם זו לא אשמתכם שמישהו אחר מחליט לנקוט בטיפול בשתיקה, אבל יש לך אחריות להתנצל אם עשיתם משהו לא בסדר.

אם הם לא נראים פתוחים, אמור להם שאתם מבינים שהם עשויים להזדקק לזמן לבד. אבל ציינו שאתם רוצים לתאם זמן להתכנס ולפתור את הבעיה, אל תיתנו לזה להתעכב יותר מדי זמן.

שתפו ברגשות שלכם

קבלת טיפול בשתיקה מאוד פוגע ומתסכל. לכן, שתפו את בני זוגכם איך כל המצב גורם לך להרגיש, אתם חייבים להיות מסוגל לבטא את עצמך בפירוט, עשו זאת מבלי להשאיר דבר בחוץ. ספר לו עד כמה החוויה סוחטת. כך, ייתכן והם יבינו את ההשפעה שיש לטיפול בשתיקה עליכם.

הסבירו אי אפשר לפתור בעיות בזוגיות על ידי טיפול בשתיקה, ואז היו ספציפיים לגבי הבעיות הללו.

התעלמו לזמן מה

הטיפול בשתיקה לא תמיד נועד לגרום לפצעים. לפעמים זה אירוע בודד שיוצא משליטה. אתם יכולים לתת לזה להחליק עד שהם ירגיעו ולהמשיך משם.

אבל זו יכולה להיות גישה פסיבית-אגרסיבית לשמירה על שליטה. במקרים אלה, מה שהם רוצים זה שתרגישו רע מספיק כדי לעשות את הצעד הראשון ותכנעו לדרישותיהם.

אתם לא צריך לתת לאף אחד פשוט לשלוט בכם על ידי מניפולציות. במקרה זה אתם חייבים ללמוד להשאר נאמנים לעצמכם ולערכיכם. במקרה זה המשיכו בשלכם ושדרו עסקים כרגיל.

אני יודעת שזה הולך להיות קשה אבל נסו להסיח את דעתכם בפעילויות אחרות ואל תיתנו לצד השני את הסיפוק שהוא מצפה לו. תנו להם להבין שהתנהגות של טיפול בשתיקה היא היא לא הדרך להשיג את מה שהם רוצים.

הציעו פתרונות

הציעו כמה טיפים שיכולים לעזור לשניכם לפתור כל בעיה שנמצאת בשטח ולפתור את הקונפליקט שגורם לטיפול בשתיקה.

חלק מהרעיונות שאתם יכולים להציע כוללים: תכנון מפגש פנים אל פנים בסביבה נוחה שבה אתם יכולים לדבר כמו שצריך. נסו להתחבר מחדש, לכו לכמה מקומות שהיו לכם יחד זכרונות נהדרים, וקבעו כמה כללים כדי להבטיח שליטה עצמית, כנות ופתיחות.

אתם יכולים אפילו לערב צד שלישי כמו יועץ, מטפל, או אפילו בן משפחה. הטיפול בשתיקה הוא דרך לא בריאה לתקשר רגשות, ואם לא תמצאו דרכים אחרות לתקשר מעל הבעיות שלכם, הקשר עלול פשוט להתפורר וזה יכול להיות הרסני מאוד.

שמרו על עצמכם

אנשים רעילים ו/או נרקסיסטים יכולים להיות מאוד מניפולטיביים ושהתנהגות של טיפול בשתיקה עשויה להיות הדרך שלהם לגרום לכם להיכנע לבקשתיהם או לרצונותיהם בניגוד לרצונכם. אם זה המצב, זה כבר התעללות רגשית. לא באמת אכפת להם מכם, הם חושבים רק על עצמם וזו הסיבה שאתה צריך לשמור על עצמך קודם ולהגן על בריאותכם הנפשית.

דעו את הערך שלכם ואל תסתפקו בפחות. הציבו גבולות במערכת היחסים שלכם וצרו גבול אישי מה אתם מוכנים ולא מוכנים לסבול אז ברגע שהגבול הזה נחצה, תדאגו לאכוף אותו.

מה לא לעשות

כשמדובר בתגובה לטיפול בשתיקה , יש גם כמה דברים שתרצו להימנע מלעשות. אלו כוללים:

להגיב בכעס – מה שיכול רק להסלים דברים

להתחנן– מה שרק מחזק את ההתבצרות והגדלת האגו של הצד השני

להתנצל– אם לא עשית שום דבר רע – אל תתנצלו.

לקחת את זה באופן אישי – מכיוון שאתם לא אשמים באיך שאחרים בוחרים להתייחס אליכם

לאיים לסיים את הקשר – אלא אם כן אתה מוכן לעשות זאת

השורה התחתונה

הטיפול בשתיקה, למרות שלפעמים נראה לא מזיק כשמדברים עליו, יכול להיות צורה מזיקה ויעילה ביותר של מניפולציה, כפייה ובקרה המשמשים אנשים רעילים. זה נפוץ, למרות שקורבנות רבים מרגישים לבד וכאילו הם לא יכולים לדבר על זה כי אף אחד לא יאמין להם או יבין. 

זהו, במילים פשוטות, טבעו של סוג זה של התעללות. זה נעשה בצורה כזו שרק המתעלל והמתעלל יודעים מה יוצא. רק זכרו, אתם לא לבד ולא מגיע לכם שיתייחסו אליכם בצורה כל כך קשוחית ואכזרית.

עוברים פרידה, מסיימים מערכת יחסים או התגרשתם?

אף אחד לא מכין אותכם לתקופות בחייכם שבהן הכל משתנה ברגע, ואתם חייבים להרים את השברים לבד ולהתחיל לבנות את עצמכם מחדש.

אין רגע שבו אנחנו רוצים לעבור זמנים מאתגרים, גירושים, פרידה, התמודדות עם בגידה, למידה על התעללות רגשית, ובכל זאת לעיתים אנחנו נאלצים להתמודד עם מציאות קשה ולא רצויה. להסתכל על מי שהייתם במערכת היחסים שלכם ולהרגיש אבודים, שבורים ומודאגים שלעולם לא תרפאו.

אחד הדברים הכואבים ביותר שאתה יכול לחוות הוא שהשטיח נשלף מתחתיכם וצריך לקבל שהחלום שבניתם ועמלתם הפך לעי חורבות. ריפוי ממה שעברתם בעבר היא משימה לא פשוטה, אבל היא הכרחית כי מגיע לכם יותר ממה שקיבלתם.

עכשיו יש לכם הזדמנות לעבור מהפך, לכתוב מחדש את הסיפור שלכם ולבנות את החיים שלכם מחדש.

אבל יש אור בקצה המנהרה. האתגר הגדול שלכם יהיו להתעלות מעל מה שעברתם והפרס יהיה אחרי שתצאו מהצד השני חזקים יותר.

תהליכים קבוצתיים

100 ימים No Contact

השיטה המהירה ביותר להתמודד עם קשר רעיל היא להכנס למצב של No Contact – ניתוק מגע מוחלט, התרחקות מוחלטת מאדם הרעיל והפסקת כל סוג של יצירת קשר עימו, כדי ליצור מרחב אישי מוגן ובריא יותר עבור עצמך. 

עם זאת המציאות מראה, שרב הנפגעים במערכת יחסים רעילים, נשברים וחזרים שוב ושוב לתוך הקשר הרעיל.

תוכנית 100 ימים של No contact נועדה ליצירת מרחב מוגן שיעזור לכם לצלוח את המצב של ניתוק הקשר. 

הליווי כולל:

  • מפגש הכרות קבוצתי בן שעה
  • מפגש תמיכה קבוצתי שבועי בן שעה – בו נתרגל סיטואציות מהחיים
  • ליווי צמוד בקבוצת ווטס אפ סגורה לחברי הקבוצה

100 ימים של חוסן מנטלי

תהליך ליווי קבוצתי בן 12 מפגשים בהנחיית עדי מור הרשי לבניית החוסן המנטלי, על ידי שימוש בכלים שונים:

  • תודעת אושר
  • בניית ערך והערכה עצמית 
  • מודל התמודדות עם סיטואציות מורכבות

הליווי כולל:

  • פגישה קבוצתית של שעה וחצי
  • תרגול יומי בקבוצת הווטס אפ הסגורה של הכלים הנלמדים