0504-601-986

איך האישיות של קורבן התעללות נרקיסיסטית משתנה 

תוכן עניינים

עדי מור הרשי -
מלווה ומאמנת להתמודדות והחלמה ממערכות יחסים רעילות ונרקסיסטיות

עדי היא מלווה בתהליכי פרידה וגירושים המתמקדת בריפוי והחלמה, כולל ממערכות יחסים רעילות ומערכות יחסים נרקסיסטיות.

התעללות נרקיסיסטית היא אחת המצוקות הקשות ביותר להתגבר עליהן. זה הורס לחלוטין את תחושת העצמי שלנו, מבטל את הקול הפנימי ושוחק את הביטחון העצמי לאורך זמן. גם אם תצליחו לברוח מהתעללות נרקיסיסטית, ההשפעות שלה נמשכות לאורך זמן ויכולות לעקוב אחריכם שנים על גבי שנים. זה משנה את נקודת המבט של העולם שלנו ואף יכול לגרום לשינויים גדולים באישיות שלנו – שינויים שיכולים להיות בעלי השפעה גדולה על חיינו.

איך האישיות שלנו משתנה בעקבות התעללות נרקיסיסטית

התעללות נרקיסיסטית היא אחת המצוקות הקשות ביותר להתגבר עליהן. כאשר אנו הופכים קורבנות להתעללות נרקיסיסטית או אלימות רגשית, אנו מאבדים לחלוטין את הקול הפנימי שלנו, הערך העצמי, את הצרכים והחלומות שלנו. אנחנו שומטים את הגבולות שלנו ומוסרים את השליטה לאדם אחר, ואנחנו מוותרים על חלקים מהאישיות שלנו ומהאושר שלנו. 

בין אם אתה קורבן להתעללות נרקיסיסטית במשך כמה שבועות או כמה שנים, ההשפעות שלה נמשכות לאורך זמן ויכולות לעקוב אחריכם שנים על גבי שנים. אנו משתנים דרך הכאב וחוסר היציבות שעליהם מסתמך הנרקיסיזם, ואנחנו משנים את מי שאנחנו כדי לשרוד את ההשפעות המסיביות שלו.

ביטחון בתחתית

אולי ההשפעה הגדולה ביותר של התעללות נרקיסיסטית על האישיות שלנו היא שחיקת הביטחון העצמי. נרקיסיסט צריכים להרוס את הביטחון של הקורבן, כדי להרוס כל פקפוק שיכול לצוץ במערכת היחסים ולהרוס כל גבולות שאנחנו עלולים להציב. כשאתה יודע מה הערך שלך, אתה יכול לראות מבעד למניפולציות הדקיקות של נרקיסיסט, ואתה עומד על עצמך ועל הדברים שאתה צריך. זה משהו שהמתעלל הנרקיסיסט לא יכול לסבול, כי הוא דורש שליטה מלאה בקורבן שלו, בחברים ואפילו במשפחה.

אשמה תמידית

הקורבן של הנרקסיסט נוהג להסתובב עם תחושת אשמה תמידית, הוא לוקח על עצמו את בעיות העולם במקום לטפל בעצמו וזהו לא דפוס מקרי, זו תוצאה של התעללות נרקיסיסטית. נרקיסיסט מאלץ את הקורבן לקבל את האשמה בטעויות שלהם, כמו גם את האומללות הטבעיות של החיים. עם הזמן, זה (יחד עם אובדן הביטחון של הקורבן) יוצר אדם שמקריב את עצמו כל הזמן על מזבח האשמה.

פוסט טראומה

יש כאלה שחושבים שמצבים כמו PTSD מוגבלים רק לחיילים או לבעלי טראומה פיזית קיצונית, אבל שום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת. הפרעת דחק פוסט טראומטית יכולה להופיע בכל פעם שאנו מעורבים בחוויה או אירוע שמערערים באופן דרמטי ויסודי את מי שאנחנו או במה אנחנו מאמינים. התעללות נרקיסיסטית עושה בדיוק את זה, ויכולה להשאיר אאת הקורבן עם הפרעה פוסט טראומטית. במקרים כאלה חייבים לערב גורם מקצועי בתהליך ההחלמה.

התקשרות לא בטוחה

מכיוון שהתעללות נרקיסיסטית כל כך מערערת את היציבות, היא משפיעה על האופן שבו אנו מתחברים ונקשרים לאחרים – מה שעלול להשפיע בצורה רצינית על מי שאנחנו וכיצד אנו ניגשים לחיינו ולקשרים שלנו. התקשרות לא בטוחה מתרחשת כאשר אנו לומדים שזה לא בטוח לאהוב מישהו, או להיפתח אליו, ואנחנו מתחילים או להימנע מהיקשרות, להיות מודאגים מכך, או להשתמש בשילוב כלשהו של השניים שהופך את מערכות היחסים שלנו דליקות והפכפכות.ככל שהקורבן חשוף זמן רב יותר ךהתעללות נרקסיסטית, כך תפיסת העולם שלך יכולה להיות מעוותת ומפוחדת יותר.

להפוך לנרקסיסט

לחיות ולאהוב בצילו של נרקיסיסט יכול (למרבה הצער) לגרום לנטיות נרקיסיסטיות משלנו. כבני אדם, אנחנו יצורים חברתיים ואנחנו יצורים הנוטים לחקות את ההתנהגות שאנו רואים כ"נורמלית". ככל שתתקיים זמן רב יותר בתוך עולם של הצטמצמות נרקיסיסטית, כך אתה עלול להאמין שזו דרך נורמלית ומקובלת לחיות ולתקשר. בתורו, עלול הקורבן להתחיל להפגין תכונות נרקיסיסטיות משלך ולהתקרר לדברים כמו אמפתיה וחמלה כלפי אחרים.

אפטיות וצביעות

יש מידה מסוימת של שטחיות שנדרשת כדי לחיות עם או לאהוב נרקיסיסט, שיכולה לחלחל לאישיות של הקורבן. הקורבן שלא יכול להיות פתוח לגבי התחושות והרגשות שלו, הופך לאט לאט לאפטי וצבוע לגבי הרגשות, או להסתכן בדחייה.זה הופך לנורמה, והקרובן נושא את זה לתוך החיים החיצוניים שלו – מזייף רגשות שהוא לא מרגיש, לזרום עם אנשים והחלטות שהקורבן לא מסכים איתם לחלוטין.

נכות חברתית

גם אם הקורבן היה אדם חברותי לפני מערכת היחסים עם נרקיסיסט, הוא עלול למצוא את עצמך נאבק להיפתח ולתקשר עם אחרים בצורה גלויה או יעילה כפי שעשה קודם לכן. זה בגלל שזה לא בטוח להביע את עצמו כקורבן להתעללות נרקיסיסטית, וזה לא בטוח לפתוח או לשתף את מה שהוא מרגיש או מה שחשוב לך. זה משתק את כישורי התקשורת של הקורבן, מה שעלול לשתק את החברות שלו, את ההשקפה שלו ואפילו את האישיות הכללית.

עוברים פרידה, מסיימים מערכת יחסים או התגרשתם?

אף אחד לא מכין אותכם לתקופות בחייכם שבהן הכל משתנה ברגע, ואתם חייבים להרים את השברים לבד ולהתחיל לבנות את עצמכם מחדש.

אין רגע שבו אנחנו רוצים לעבור זמנים מאתגרים, גירושים, פרידה, התמודדות עם בגידה, למידה על התעללות רגשית, ובכל זאת לעיתים אנחנו נאלצים להתמודד עם מציאות קשה ולא רצויה. להסתכל על מי שהייתם במערכת היחסים שלכם ולהרגיש אבודים, שבורים ומודאגים שלעולם לא תרפאו.

אחד הדברים הכואבים ביותר שאתה יכול לחוות הוא שהשטיח נשלף מתחתיכם וצריך לקבל שהחלום שבניתם ועמלתם הפך לעי חורבות. ריפוי ממה שעברתם בעבר היא משימה לא פשוטה, אבל היא הכרחית כי מגיע לכם יותר ממה שקיבלתם.

עכשיו יש לכם הזדמנות לעבור מהפך, לכתוב מחדש את הסיפור שלכם ולבנות את החיים שלכם מחדש.

אבל יש אור בקצה המנהרה. האתגר הגדול שלכם יהיו להתעלות מעל מה שעברתם והפרס יהיה אחרי שתצאו מהצד השני חזקים יותר.

תהליכים קבוצתיים

100 ימים No Contact

השיטה המהירה ביותר להתמודד עם קשר רעיל היא להכנס למצב של No Contact – ניתוק מגע מוחלט, התרחקות מוחלטת מאדם הרעיל והפסקת כל סוג של יצירת קשר עימו, כדי ליצור מרחב אישי מוגן ובריא יותר עבור עצמך. 

עם זאת המציאות מראה, שרב הנפגעים במערכת יחסים רעילים, נשברים וחזרים שוב ושוב לתוך הקשר הרעיל.

תוכנית 100 ימים של No contact נועדה ליצירת מרחב מוגן שיעזור לכם לצלוח את המצב של ניתוק הקשר. 

הליווי כולל:

  • מפגש הכרות קבוצתי בן שעה
  • מפגש תמיכה קבוצתי שבועי בן שעה – בו נתרגל סיטואציות מהחיים
  • ליווי צמוד בקבוצת ווטס אפ סגורה לחברי הקבוצה

100 ימים של חוסן מנטלי

תהליך ליווי קבוצתי בן 12 מפגשים בהנחיית עדי מור הרשי לבניית החוסן המנטלי, על ידי שימוש בכלים שונים:

  • תודעת אושר
  • בניית ערך והערכה עצמית 
  • מודל התמודדות עם סיטואציות מורכבות

הליווי כולל:

  • פגישה קבוצתית של שעה וחצי
  • תרגול יומי בקבוצת הווטס אפ הסגורה של הכלים הנלמדים