לא כולם נרקסיסטים – על ההבדל בין נטיות נרקסיסטיות לבין הפרעת אישיות נרקסיסטית

תוכן עניינים

עדי מור הרשי -
מלווה ומאמנת להתמודדות והחלמה ממערכות יחסים רעילות ונרקסיסטיות

עדי היא מלווה בתהליכי פרידה וגירושים המתמקדת בריפוי והחלמה, כולל ממערכות יחסים רעילות ומערכות יחסים נרקסיסטיות.

הארה: כל הנאמר במאמר מתייחס לנרקסיסטים זכרים ונקבות כאחד, השימוש בהטיית הזכר היא לצורך ניסוח אחיד לאורך הכתבה.

הרבה נכתב על נרקיסיזם בשנים האחרונות: נרקיסיסט הוא מישהו שנראה לעתים קרובות כגרנדיוזי, מרוכז בעצמו, שקוע בעצמו, מניפולטיבי ובאופן כללי מתנשא מאוד, אלה רק חלק מתכונותיו של נרקסיסט. בהתבסס על התיאורים הרבים של הנרקיסיזם ותתי-הסוגים השונים שלו, נראה שכמעט כל אחד מסוגל להיות נרקסיסט, לפחות חלק מהזמן.

עם העלייה האחרונה בנרקיסיזם ובפופולריות של הנושא, התפתח עניין מוגבר באבחון עצמי של האנשים הקשים או הפרוורטיים בחיינו. למרות שהפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD) היא נדירה מאוד (בין 0.5-1% מהאוכלוסייה הכללית או אחד מכל מאה אנשים [1] ), נדמה שכיום כולם טוענים שיש להם נרקיסיסט בחייהם.

עם זאת, כדי להימנע מהכללות ולבחון את הנרקיסיזם בצורה ביקורתית יותר, חשוב להבחין בין נטיות והתנהגויות נרקיסיסטיות להפרעת אישיות נרקסיסטית. רוב האנשים אשמים בהתנהגויות או בנטיות נרקיסיסטיות מדי פעם, מה שלא אומר בהכרח שיש להם הפרעת אישיות נרקיסיסטית.

מה הפרעת אישיות נרקיסיסטית?

על מנת שנוכל לבדוק את ההבדלים בין הפרעת אישיות נרקסיסטית לבין התהנגות נרקסיסטית, עלינו להגדיר קודם מהי הפרעת אישיות נרקסיסטית או נרקסיזם פתלוגי (על ההבדל ביניהם תוכלו לקרוא במאמרים הקרובים).

הפרעת אישיות נרקסיסטית היא הפרעת אישיותית המאופיינת בהערכה עצמית מנופחת, כאשר הפרט מחפש תשומת לב והערצה. המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות, DSM-5, מפרט 9 קריטריונים ספציפיים לאבחון הפרעת אישיות נרקיסיסטית [2]:

 1. תחושת חשיבות עצמית גרנדיוזית (הערכה מוגזמת של כישורים והישגים, ציפייה להכרה בעליונות על ידי הסביבה, למרות היעדר הישגים ההולמים ציפיות אלו).
 2. עיסוק מוגזם בפנטזיות על הצלחה בלתי מוגבלת, כוח, "מבריקות", יופי או אהבה אידיאלית.
 3. תחושת מיוחדות וייחודיות המתלווה לתחושת האדם כי רק אנשים ייחודיים או נעלים כמוהו יוכלו להבינו.
 4. דרישת הערצה מוגזמת.
 5. אמונה בזכאות לזכויות יתר ופריבילגיות מיוחדות – ציפייה בלתי ריאלית לטיפול ייחודי או שיתוף פעולה מיידי עם ציפיותיו.
 6. נצלנות המתבטאת בפגיעה בזכויות אחרים כדי לקדם מטרות אישיות.
 7. היעדר אמפתיה: חוסר יכולת או רצון להזדהות עם רגשותיו של אדם אחר.
 8. תחושה עזה של קנאה באחרים לעיתים קרובות או אמונת האדם כי הוא מושא קנאתם של אחרים.
 9. הפגנת גישה או התנהגות יהירה.

אדם חייב לעמוד לפחות בחמישה מהקריטריונים המפורטים להלן כדי להיות מאובחן עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית, האבחון נעשה על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש, כגון פסיכיאטר.

נטיות והתנהגויות נרקיסיסטיות

נרקיסיזם הוא גם תכונת אישיות ואוסף התנהגויות. במקום הפרעה מלאה, לחלק מהאנשים יש פשוט נטיות או התנהגויות נרקיסיסטיות, בכך שהם מרוכזים בעצמם ויש להם אגו גדול.

אנשים עם נטייה או התנהגויות נרקסיסטיות עשוי להיות אנוכי באיזשהו תחום בחייו או במערכת יחסים מסויימת אך ללא הפרעה אישיותית. הם יפגינו כנראה קצת אמפתיה ואדיבות בתחומי חיים אחרים. הם לא משתמשים או מנצלים אחרים בזדון. 

אדם השקוע בעצמו בתחום כלשהו בחיים לא אומר שהוא נרקיסיסטי בכל התחומים. צריך קצת נרקיסיזם בריא כדי להשיג מטרות גבוהות יותר. עם זאת, אם אותו אדם ניגש ופוגע באנשים אחרים בדרכו להישגים זה יכול לרמז על הפרעת אישיותית נרקסיסטית.

ההבדל בין התנהגות נרקסיסטית להפרעת אישיות נרקסיסטית

אדם עם תכונות נרקיסיסטיות עשוי להיות מרוכז בעצמו מעט לפעמים, אבל הפרעת אישיות נרקסיסטית, מצד שני, היא דפוס מושרש עמוק ומתפשט. 

תדירות ועוצמה של תכונות נרקיסיסטיות

מה שמפריד בין אנשים בעלי נטיות נרקיסיסטיות ואנשים עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית הם התדירות, האינטנסיביות והפגיעה במערכות היחסים שלהם, כמו גם התובנה והמודעות לאופן שבו התנהגותם משפיעה על אחרים. 

בעוד שרוב האנשים עשויים לעסוק בהתנהגויות מרוכזות בעצמם, התנהגויות אלו אינן נמשכות בדרך כלל לפרקי זמן ארוכים. לאנשים עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית באמת קשה להיות מאושרים עבור אחרים; הם מבטלים את ההישגים של מישהו ומאמינים לחלוטין שהם טובים יותר מהסובבים אותם. אדם עם הפרעת אישיות נרקסיסטית יפגין ריכוז עצמי בכל היבטי חייו, מה שמוביל בסופו של דבר להתנהגויות הרסניות במערכות היחסים שלהם.

התנהגות אנוכית היא זמנית, לא קבועה

זה נפוץ מאוד עבור רוב האנשים להפגין התנהגויות נרקיסיסטיות: זה נורמלי לרצות לצלם את עצמכם כשאתם מרגישים טוב, לשתף משהו שאתם גאים בו, או רוצים להיות במרכז תשומת הלב לפעמים. אולי אפילו יהיו לכם רגעים שבהם אתם מפגינים אנוכיות ואולי תמצאו את עצמכם מתנהגים ברשעות כלפי מישהו שאכפת לכם ממנו, במיוחד כשאתם נסערים.

מילת המפתח היא רגעים. התנהגויות אלו באות והולכות ואינן נמשכות זמן רב במיוחד, ואין להן ליקויים משמעותיים במערכות היחסים שלכם. אצל אנשים עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית, התנהגויות אלו הן נפוצות, חמורות, והן ניכרות בהיסטוריה של אותו אדם ביחסים חברתיים ורגשיים. הם שואפים להיות מרכז תשומת הלב והם כל הזמן רעים כלפי אחרים על חשבון רגשותיו של מישהו אחר. הם נאבקים בשמירה על מערכות יחסים בריאות, עמוקות ומשמעותיות.

תגובה בריאה לאחריות

כאשר אנשים בעלי נטייה נרקסיסטית פוגעים במישהו, הם לרב היה יפגינו את היכולת להיות מודעים לעצמם, לשקף, לנהל שיחה משביעת רצון הדדית ולקחת אחריות על התנהגויותיהם. הם מתנהלים באופן שמפגין תיקון ויושרה מכיוון שהם מסוגלים לחוות אמפתיה עמוקה כלפי אחרים וכיצד הם עשויים להשפיע עליהם.

עם זאת, בעלי הפרעת אישיות נרקסיסטית עלולים להיות זועמים, כועסים, ויתחילו להדליק אחרים גם כאשר הם פגעו במישהו או שגו. רק כאשר הם נמצאים בסיכון לאבד את מערכת היחסים, הם יפנו להעמדת אמפתיה והפצצת אהבה. ההתנהגויות שלהם יהיו מבלבלות ודרמטיות. אנשים עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית יפגינו חוסר תפקוד מתמשך במערכות היחסים שלהם וחסרים את היכולת לקחת אחריות ולהפגין שינוי מתמשך לטווח ארוך.

תגובה לבגידה

התנהגות נוספת הנפוצה בקרב אנשים עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית היא בגידה כרונית. זה לא אומר שלאדם שבגד אוטומטית יש הפרעת אישיות נרקיסיסטית. בעוד שבגידה כן מפגין רמה של אנוכיות ואמפתיה נמוכה, אדם נרקיסיסטי יפגין בגידה כרונית, יאשים את האחר בבגידה ויהיה לו את היכולת לנהל חיים כפוים ללא כל אמפתיה לרגשות האחר. יתר על כן, אלה עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית מסוגלים להעמיד פנים על התנצלות ללא שינוי אמיתי בהתנהגות מתמשכת ויציפו את האחר בהפצצת אהבה עד שיצליחו להחזירו.

אדם ללא הפרעת אישיות נרקסיסטית שבוגד יפגין חרטה אמיתית ולאחריה שינוי התנהגות ומאמצים אקטיביים לרפא את עצמו ואת מערכת היחסים. הם לא אוהבים להפציץ באהבה לא אמיתית או לשלם מס שפתיים; במקום זאת, הם מסוגלים להפגין תחושת מודעות עצמית שיכולה להוביל לתיקון מערכת היחסים.

השורה התחתונה

דפוסים שונים במערכות יחסים יכולים להצביע על נרקסיזם. האבחון של הפרעת אישיות נרקסיסטית לעומת התנהגות ונטיות נרקסיסטיות נעשות על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. 

אם זאת ראוי לציין, כי אין הבדל בתהליך ההחלמה של מי שיצא ממערכת יחסים רעילה, בין אם בגלל שבן או בת זוגו היו עם הפרעת אישיות נרקסיסטית, עם נטיות נרקיסטיות או מכל סיבה אחרת. 

[1] Narcissistic Personality Disorder – Prevalence and Comorbidity

[2] What Are 12 Signs of a Narcissist?

[3] Not Every Person With Narcissistic Traits Has Narcissistic Personality Disorder

[4] Difference Between a Narcissist vs. Narcissistic Behavior

עוברים פרידה, מסיימים מערכת יחסים או התגרשתם?

אף אחד לא מכין אותכם לתקופות בחייכם שבהן הכל משתנה ברגע, ואתם חייבים להרים את השברים לבד ולהתחיל לבנות את עצמכם מחדש.

אין רגע שבו אנחנו רוצים לעבור זמנים מאתגרים, גירושים, פרידה, התמודדות עם בגידה, למידה על התעללות רגשית, ובכל זאת לעיתים אנחנו נאלצים להתמודד עם מציאות קשה ולא רצויה. להסתכל על מי שהייתם במערכת היחסים שלכם ולהרגיש אבודים, שבורים ומודאגים שלעולם לא תרפאו.

אחד הדברים הכואבים ביותר שאתה יכול לחוות הוא שהשטיח נשלף מתחתיכם וצריך לקבל שהחלום שבניתם ועמלתם הפך לעי חורבות. ריפוי ממה שעברתם בעבר היא משימה לא פשוטה, אבל היא הכרחית כי מגיע לכם יותר ממה שקיבלתם.

עכשיו יש לכם הזדמנות לעבור מהפך, לכתוב מחדש את הסיפור שלכם ולבנות את החיים שלכם מחדש.

אבל יש אור בקצה המנהרה. האתגר הגדול שלכם יהיו להתעלות מעל מה שעברתם והפרס יהיה אחרי שתצאו מהצד השני חזקים יותר.

תהליכים קבוצתיים

100 ימים No Contact

השיטה המהירה ביותר להתמודד עם קשר רעיל היא להכנס למצב של No Contact – ניתוק מגע מוחלט, התרחקות מוחלטת מאדם הרעיל והפסקת כל סוג של יצירת קשר עימו, כדי ליצור מרחב אישי מוגן ובריא יותר עבור עצמך. 

עם זאת המציאות מראה, שרב הנפגעים במערכת יחסים רעילים, נשברים וחזרים שוב ושוב לתוך הקשר הרעיל.

תוכנית 100 ימים של No contact נועדה ליצירת מרחב מוגן שיעזור לכם לצלוח את המצב של ניתוק הקשר. 

הליווי כולל:

 • מפגש הכרות קבוצתי בן שעה
 • מפגש תמיכה קבוצתי שבועי בן שעה – בו נתרגל סיטואציות מהחיים
 • ליווי צמוד בקבוצת ווטס אפ סגורה לחברי הקבוצה

100 ימים של חוסן מנטלי

תהליך ליווי קבוצתי בן 12 מפגשים בהנחיית עדי מור הרשי לבניית החוסן המנטלי, על ידי שימוש בכלים שונים:

 • תודעת אושר
 • בניית ערך והערכה עצמית 
 • מודל התמודדות עם סיטואציות מורכבות

הליווי כולל:

 • פגישה קבוצתית של שעה וחצי
 • תרגול יומי בקבוצת הווטס אפ הסגורה של הכלים הנלמדים

שינויים משמעותיים מתחילים מפגישות עוצמתיות. 

רגע לפני שאנחנו מתאמים פגישה, כמה פרטים שבטח מעניינים אותך: עלות השיחה – 100 ש"ח משך הפגישה – חצי שעה.  כדי שאוכל לשמור לנו פגישה משותפת, יש להעביר תשלום בפייבוקס או בביט למספר – 0504-601986 *ניתן לבטל את המפגש עד יום עסקים לפני. מחכה לראות אותך.