סוגי נרקסיזם

תוכן עניינים

עדי מור הרשי -
מלווה ומאמנת להתמודדות והחלמה ממערכות יחסים רעילות ונרקסיסטיות

עדי היא מלווה בתהליכי פרידה וגירושים המתמקדת בריפוי והחלמה, כולל ממערכות יחסים רעילות ומערכות יחסים נרקסיסטיות.

נראה שאנשים מוקסמים מהמושג נרקיסיזם. כשאנחנו נתקלים במישהו שמפרסם יותר מדי סלפי ברשתות החברתיות או כל הזמן מדבר על עצמו, ממהרים לתייג אותו כנרקסיסט. אבל לפני שקופצים לתייג מישהו כנרקיסיסט, חשוב להכיר לעומק מהי הפרעת אישיות נרקסיסטית ושיש למעשה סוגים שונים של נרקיסיזם.

מהי הפרעת אישיות נרקסיסטית?

הפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD) היא דפוס מתמשך של חוויה והתנהגות פנימית המאופיינת בריכוז עצמי, חוסר אמפתיה ותחושה מוגזמת של חשיבות עצמית. ההפרעה גורמת לליקויים משמעותיים באישיות מבחינת התפקוד ומלווה במספר תכונות אישיות פתולוגיות נוספות. כמו בהפרעות אישיות אחרות, מצב זה משפיע לרעה על החיים בתחומים שונים, כולל יחסים חברתיים, משפחתיים ועבודה.

אבחון של נרקסיסט מסתמך על המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM-5), המזהה את תשע התכונות המרכיבות הפרעת אישיות נרקיסיסטית [1]: 

 1. תחושת חשיבות עצמית גרנדיוזית (הערכה מוגזמת של כישורים והישגים, ציפייה להכרה בעליונות על ידי הסביבה, למרות היעדר הישגים ההולמים ציפיות אלו).
 2. עיסוק מוגזם בפנטזיות על הצלחה בלתי מוגבלת, כוח, "מבריקות", יופי או אהבה אידיאלית.
 3. תחושת מיוחדות וייחודיות המתלווה לתחושת האדם כי רק אנשים ייחודיים או נעלים כמוהו יוכלו להבינו.
 4. דרישת הערצה מוגזמת.
 5. אמונה בזכאות לזכויות יתר ופריבילגיות מיוחדות – ציפייה בלתי ריאלית לטיפול ייחודי או שיתוף פעולה מיידי עם ציפיותיו.
 6. נצלנות המתבטאת בפגיעה בזכויות אחרים כדי לקדם מטרות אישיות.
 7. היעדר אמפתיה: חוסר יכולת או רצון להזדהות עם רגשותיו של אדם אחר.
 8. תחושה עזה של קנאה באחרים לעיתים קרובות או אמונת האדם כי הוא מושא קנאתם של אחרים.
 9. הפגנת גישה או התנהגות יהירה.

כדי שמטפל (פסיכיאטר או פסיכולוג בלבד) יאבחן מישהו עם NPD, מישהו חייב להפגין לפחות 5 מתוך התכונות אלו בדרכים פתולוגיות (לא בריאות) המפריעות לתפקוד היומיומי שלו וליכולת שלו להתייחס לאחרים.

כמה סוגי נרקסיסטים יש?

הפרעת אישיות נרקסיסטית (NPD) היא האבחנה הרשמית היחידה הקשורה לנרקיסיזם ב-DSM-5.

ב DSM-5, אין אבחנה קלינית לכל תת-סוגים של נרקיסיזם. עם זאת, מטפלים רבים בבריאות הנפש שעבדו עם מטופלים עם הפרעת אישיות נרקסיסטית, כמו גם חוקרים שחוקרים הפרעות אישיות, זיהו סוגים שונים של הפרעות אישיות נרקיסיסטיות.

כמה מחקרים מצביעים על כך שיכול להיות מדויק יותר לראות את הנרקיסיזם כעל ספקטרום מתכונות נרקיסיסטיות פחות לחמורות יותר [2] [3]. ניתן למקם את הסוגים השונים של נרקיסיזם איפשהו לאורך הספקטרום הזה, ביניהם גם "נרקסיזם בריא".

כאשר מסתכלים על נרקיסיזם כתכונה במונחים של האופן שבו הוא משפיע על חיי היום-יום שלך ועל היכולת ליצור מערכות יחסים, ישנם חלוקה של סוגים הנרקיסיזם:

מסתגל (מועיל)
נרקיסיזם מסתגל מתייחס להיבטים של נרקיסיזם שיכולים למעשה להיות מועילים, כמו ביטחון עצמי גבוה, הסתמכות עצמית והיכולת לחגוג את עצמך.

לא מסתגל (לא מועיל)

נרקיסיזם בלתי מסתגל קשור לתכונות שאינן משרתות את הפרט ויכולות להשפיע לרעה על האופן שבו הוא מתייחס לעצמו ולאחרים. למשל, זכאות, תוקפנות והנטייה לנצל אחרים. זה יהיה קשור לתסמינים של הפרעת אישיות נרקיסיסטית.

חלק מהמחקרים [4] מותחים קו בין שני סוגים הנרקסיזם הללו, זה עוזר להראות את ההבדל בין היבטים פרודוקטיביים לבלתי פרודוקטיביים של נרקיסיזם. כאשר רוב האנשים מדברים על נרקיסיזם, הם בדרך כלל מתייחסים לסוגי הנרקיסיזם תחת המטריה הלא מסתגלת.

למידה על תכונות נרקיסיסטיות אלו ואחרות וסוגי נרקיסיזם עשויה גם לעזור להבין יותר על תהליכי החשיבה, הרגשות ודפוסי ההתנהגות הנוטים להופיע עם נרקיסיזם.

סוגי נרקסיזם

נרקסיזם גלוי / גרנדיוזי

נרקיסיזם גלוי, הנקרא גם נרקיסיזם סוכן, הוא מה שאתה עשוי לחשוב עליו כעל הצורה ה"קלאסית" והברורה ביותר של NPD. 

מישהו שחווה נרקיסיזם גלוי עסוק בצורה מוגזמת באיך שאחרים רואים אותו. לעתים קרובות הם מתמקדים יתר על המידה במעמד, עושר, חנופה וכוח בשל הגרנדיוזיות שלהם ותחושת הזכאות שלהם. נרקיסיסטים גלויים רבים הם בעלי הישגים גבוהים ורגישים מאוד לביקורת, קלה ככל שתהיה.

כמה תכונות נפוצות של מישהו עם נרקיסיזם גלוי כוללות:


מוחצן

 • יהיר
 • זכאי
 • שחצן
 • בעל דימוי עצמי מוגזם
 • צורך לשבח ולהעריץ
 • נצלן
 • תחרותי
 • חסר אמפתיה

מחקרים מסוימים קושרים נרקיסיזם גלוי עם חמשת תכונות האישיות הגדולות של מוחצנות ופתיחות. [5]

זה גם מצביע על כך שאנשים עם נרקיסיזם גלוי נוטים יותר להרגיש טוב עם עצמם ופחות לחוות רגשות לא נוחים כמו עצב, דאגה או בדידות.

אנשים עם נרקיסיזם גלוי עשויים להעריך יתר על המידה את היכולות והאינטליגנציה שלהם, באופן כללי, ועל פי מחקר בפורסם ב- 2018 [6] נמצא כי נרקיסיזם גלוי עלול לגרום למישהו להעריך יתר על המידה את האינטליגנציה הרגשית שלו.

נרקסיסט סמוי / פגיע

נרקיסיזם סמוי הוא הניגוד לנרקיסיזם גלוי. בעוד שאנשים רבים חושבים על נרקיסיזם כתכונה רועשת ושולטת, אנשים עם נרקיסיזם סמוי אינם מתאימים לדפוס הזה.

כמו אנשים אחרים עם הפרעת אישיות נרקסיסטית (NPD), למישהו עם נרקיסיזם סמוי יש תחושה מנופחת של חשיבות עצמית והוא משתוקק להערצה מאחרים. עם זאת, נרקסיסט סמוי עשוי להציג התנהגויות שליליות עדינות ופסיביות יותר. כמה מהתכונות הנפוצות של מישהו עם נרקיסיזם סמוי כוללות:

 • ביטויים של הערכה עצמית נמוכה
 • סבירות גבוהה יותר לחוות חרדה, דיכאון ובושה
 • הסתגרות
 • חוסר ביטחון או ביטחון נמוך
 • הגנתיות
 • הימנעות
 • קינאה
 • נטייה להרגיש או לשחק את הקורבן

בעוד שמישהו עם נרקיסיזם סמוי עדיין יהיה מאוד ממוקד בעצמו, זה צפוי להתנגש עם פחד עמוק או תחושה של לא מספיק.

מחקר על אישיות ונרקיסיזם סמוי שפורסם ב-2017 מצא שהוא קשור בצורה החזקה ביותר לנוירוטיות גבוהה (נטייה לחוות רגשות לא נעימים) ולחוסר הסכמה [7].

סביר להניח שמישהו עם נרקיסיזם סמוי יתקשה לקבל ביקורת. בניגוד לנרקיסיסט הגלוי, אנשים אלה נוטים להיות ביישנים ומסתגרים. לפי כתב העת האמריקאי לפסיכיאטריה (AJP), "תת-הסוג הסמוי הוא מעוכב, במצוקה ברורה, רגיש יתר להערכות של אחרים בעודו מקנא באופן כרוני" [8]. 

נרקסיסט סמוי רואה את עצמו כקורבן. לרוב הוא יחוש אומלל עד כדי כך ומאמין שהסבל שלו גרוע יותר משל כל אחד אחר.לכן, במקום להתרברב בעצמו או לדרוש כבוד, הוא עשויי לעסוק בהאשמה, בושה, מניפולציות או הזנחה רגשית כדי להשיג את מה שהוא רוצה ולשמור את הפוקוס על עצמו.[9]

מחקרים מראים שהקטגוריות של נרקיסיזם סמוי וגלוי אינן תמיד סותרות זו את זו. במילים אחרות, מישהו עם נרקיסיזם גלוי עשוי לעבור תקופה שבה הם מראים יותר סימנים של נרקיסיזם סמוי, למשל.

נרקיסיזם אנטגוניסטי / תחרותי

על פי מחקרים מסוימים [10], נרקיסיזם אנטגוניסטי הוא תת-סוג של נרקיסיזם גלוי, עם דגש על תחרותיות, יהירות ויריבות. כמה תכונות נפוצות של מישהו עם נרקיסיזם אנטגוניסטי כוללות:

יהירות

נטייה לנצל אחרים

נטייה להתחרות עם אחרים

חוסר הסכמה או נטייה לוויכוחים

חוסר אמון

בעוד שהאנשים עם תכונות נרקיסיסטיות עשויים להיות מודאגים יתר על המידה מהאופן שבו הם נראים לאחרים, נרקיסיסט אנטגוניסטי מודאג במיוחד מלצאת "כשידו על העליונה", הוא עשוי לנסות לנצל אחרים כדי להתקדם. להפיל אחרים או להתחיל ויכוחים בניסיון להשיג את העליונה או להיראות דומיננטיים.

על פי מחקר משנת 2017 [11] על היבטים של נרקיסיזם וסליחה, אלו עם נרקיסיזם אנטגוניסטי דיווחו שהם נוטים פחות לסלוח לאחרים מאשר אנשים עם סוגים אחרים של נרקיסיזם.

נרקיסיזם קהילתי

נרקיסיזם קהילתי הוא סוג אחר של נרקיסיזם גלוי, והוא נתפס בדרך כלל כהיפך מנרקיסיזם אנטגוניסטי. תת-סוג זה של נרקיסיזם מתייחס לאנשים שמקבלים את האימות שלהם מהיבטים הקשורים לקהילה , כמו עזרה ופילנתרופיה [12]. כמה תכונות נפוצות של מישהו עם נרקיסיזם קהילתי כוללות:

 • להתקומם מוסרית בקלות
 • לתאר את עצמם כאמפתיים ונדיבים
 • להגיב בעוצמה לדברים שהם רואים כלא הוגנים

כמו מישהו שחי עם נרקיסיזם סמוי, מישהו שחווה נרקיסיזם קהילתי אולי לא נראה מונע על ידי אגו בכלל. הם עשויים להיראות בתחילה כחסרי אנוכיות או אפילו כקדושים קדושים. מישהו עם נרקיסיזם קהילתי מעריך הוגנות וסביר שיראה את עצמו כאלטרואיסטי. 

אז מה מייחד את הנרקיסיזם הקהילתי מדאגה אמיתית לרווחתם של אחרים? 

מחקר שפורסם ב-2018 [13] מצביע על כך שיש פער בין האמונות הללו להתנהגותו של האדם. עבור אנשים עם נרקיסיזם קהילתי, כוח חברתי וחשיבות עצמית ממלאים תפקידים מרכזיים, והמוטיבציה הפנימית שלהם היא לזכות בשבחים והערצה, לא לעזור לאחרים. 

לשם כך, אנשים אלה ממקמים את עצמם לעתים קרובות בחזית המטרות או הקהילות החברתיות, בדרך כלל כמנהיג או כפנים של תנועה. אנשים עם נרקיסיזם קהילתי רואים את עצמם יותר אמפתיים, אכפתיים או חסרי אנוכיות מאחרים ולעתים קרובות מגלים זעם מוסרי. אך בפועל נראה שיש להם אפילו חוסר אמפתיה לאנשים שהם מנסים לעזור, והם מרגישים מעליהם.

בקרב הנרקסיסטיים הקהילתיים אפשר למצוא גם תת סוג – נרקסיזם רוחני. 

נרקיסיסטים רוחניים משתמשים בפעולות רגישות ורוחניות לכאורה כדרך להעלות את עצמם מעל אחרים.

הם משתמשים לרוב ברוחניות שלהם כדי להצדיק התנהגויות מזיקות ומשתמשים בז'רגון רוחני כדי להפחיד אחרים

אנשים שחוו טלטלה משמעותית, פגיעים יותר ל"השפעה הכובשת והדינמית" של הנרקיסיסטים הרוחניים. 

נרקיסיזם ממאיר

נרקיסיזם יכול להתקיים ברמות שונות של חומרה, ונרקיסיזם ממאיר הוא תת-הסוג החמור ביותר של הפרעת אישיות נרקיסיסטית [14].

נרקיסיסטים ממאירים, בדיוק כפי שהשם מרמז, הם מניפולטיביים וזדוניים. לנרקסיסט ממאיר יש אותה קליטה עצמית אגוצנטרית ותחושת עליונות כמו נרקיסיסטים אחרים. כמה תכונות נפוצות של מישהו עם נרקיסיזם מאיר כוללות:

 • נקמנות
 • סדיזם, או השגת הנאה מכאבם של אחרים
 • תוקפנות בעת אינטראקציה עם אנשים אחרים
 • פרנויה, או דאגה מוגברת לגבי איומים פוטנציאליים

מישהו עם נרקיסיזם ממאיר עשוי גם לחלוק תכונות מסוימות עם הפרעת אישיות אנטי-חברתית (ASPD), כמו תוקפנות, פרנויה וחוסר אמפתיה. אולי אפילו יש להם רצף סדיסטי. זה אומר שלמישהו עם נרקיסיזם ממאיר יש סיכוי גבוה יותר לחוות בעיות משפטיות או הפרעת שימוש בסמים.

במחקר [15] שכלל אנשים עם הפרעת אישיות גבולית (BPD), לאלו עם נרקיסיזם ממאיר היה קשה יותר להפחית חרדה ולהשיג יכולת טובה יותר לתפקד בחיי היום

נרקסיזם לפי מקור הכח

המדריך האבחוני והסטטיסטי – DSM5, שבו משתמשים מטפלים לאבחון בריאות הנפש, אינו מקבץ את הנרקיסיזם לסוגים שונים, אך יש מומחים שמסווגים נרקיסיסטים לאחת משלוש קבוצות לפי מקור הכח:

נרקיסיזם מיני

הנרקיסיסט המיני מרגיש זכאי לקבל מענה לצרכיו המיניים, הם לרוב רמאים סדרתיים, משתמשים במין כדי לתמרן אנשים, ועשויים להתנהג באלימות במהלך יחסי מין. 

יש להם השקפה מרוכזת בעצמם על מין והם נוטים לא להיות מיומנים באינטימיות רגשית ולכן אינם מתעניינים מאוד בצרכי בן הזוג שלהם. 

לעתים קרובות הם מעריכים יתר על המידה את כישוריהם בחדר המיטות מכיוון שהם לא מאוד מכוונים לבני הזוג שלהם. עם זאת, הם צריכים ומצפים לשבחים רבים על הביצועים שלהם במיטה. 

הם מגיבים גרוע לדחייה מינית. הם מצפים לסקס בתמורה למתנות או מחוות נחמדות וילחצו, יטעו או יבצעו מניפולציות כדי לקיים איתם יחסי מין. הם מרגישים זכאים לקיים יחסי מין במקום אחר אם בן הוג לא עומד בדרישות המיניות שלהם, ללא קשר להסכמה של בן הזוג לגבי מונוגמיה.

נרקסיזם סומטי

נרקיסיסטים סומטיים שואבים את הערך העצמי שלהם מהגוף שלהם. זה עשוי להתבטא כמישהו שמרגיש יפה יותר, חזק יותר או בכושר יותר מאחרים.

נרקיסיסטים סומטיים לעתים קרובות אובססיביים לגבי המשקל והמראה הפיזי שלהם ומבקרים אחרים על סמך המראה שלהם. הם בדרך כלל מתעלמים מהצרכים של אחרים ומתעדפים את הצרכים שלהם. 

נרקיסיסט מוחי

נרקיסיסטים מוחיים או אינטלקטואלים שואבים את החשיבות העצמית שלהם מהמוח שלהם, לעומת הנרקיסיסט הסומטי שמפיק ערך מגופם. 

נרקיסיסטים מוחיים מאמינים שהם חכמים יותר מאחרים. בניסיון להזין את האגו שלהם, הם ינסו לגרום לאחרים להרגיש לא אינטליגנטים.הם נוטים להכנס לויכוחים בהם אתה אף פעם לא תנצח בוויכוח או תגיע לנקודה שבה הם מודים שאתה צודק.

לסיכום

הפרעת אישיות נרקסיסטית (NPD) היא מצב בריאותי נפשי שגורם למישהו להפגין תכונות כמו גרנדיוזיות, ספיגה עצמית וצורך מופרז בשבחים והערצה. יש רק אבחנה רשמית אחת הקשורה לתכונות נרקיסיסטיות, והיא של ה DSM-5 שמגדירה את 9 התכונות של נרקסיסטים, כדי לאבחן נרקסיסט הוא צריך להפגין לפחות 5 תוכנות מתוך ה-9.

עם זאת מחקרים הראו שנרקיסיזם קיים על ספקטרום, ויש הרבה סוגים שונים של נרקיסיזם.

מומחים עובדים עם חמישה סוגים עיקריים של נרקיסיזם: נרקיסיזם גלוי, סמוי, קהילתי, אנטגוניסטי וממאיר, שנתמחים על ידי מחקרים שונים. 

כשזה מגיע לטיפול, נרקיסיזם יכול להיות מסובך מכיוון שאנשים רבים שחיים איתו לא בהכרח מרגישים צורך לשנות.

[1] What Are 12 Signs of a Narcissist?

[2] The Narcissism Test

[3] Narcissist or Narcissistic? Evaluation of the Latent Structure of Narcissistic Personality Disorder

[4] Distinguishing Between Adaptive and Maladaptive Narcissism

[5] Narcissism between facets and domains. The relationships between two types of narcissism and aspects of the Big Five

[6] Vulnerable and Grandiose Narcissism Are Differentially Associated With Ability and Trait Emotional Intelligence

[7] Vulnerable Narcissism Is (Mostly) a Disorder of Neuroticism

[8] Narcissistic Personality Disorder: Diagnostic and Clinical Challenges

[9] Narcissists as “Victims”: The Role of Narcissism in the Perception of Transgressions

[10] Validation of an implicit measure of antagonistic narcissism

[11] I’m merciful, am I not? Facets of narcissism and forgiveness revisited

[12] Communal narcissism

[13] Communal narcissism: Social decisions and neurophysiological reactions

[14] Malignant Narcissism: from fairy tales to harsh reality

[15] Malignant Narcissism in Relation to Clinical Change in Borderline Personality Disorder: An Exploratory Study

עוברים פרידה, מסיימים מערכת יחסים או התגרשתם?

אף אחד לא מכין אותכם לתקופות בחייכם שבהן הכל משתנה ברגע, ואתם חייבים להרים את השברים לבד ולהתחיל לבנות את עצמכם מחדש.

אין רגע שבו אנחנו רוצים לעבור זמנים מאתגרים, גירושים, פרידה, התמודדות עם בגידה, למידה על התעללות רגשית, ובכל זאת לעיתים אנחנו נאלצים להתמודד עם מציאות קשה ולא רצויה. להסתכל על מי שהייתם במערכת היחסים שלכם ולהרגיש אבודים, שבורים ומודאגים שלעולם לא תרפאו.

אחד הדברים הכואבים ביותר שאתה יכול לחוות הוא שהשטיח נשלף מתחתיכם וצריך לקבל שהחלום שבניתם ועמלתם הפך לעי חורבות. ריפוי ממה שעברתם בעבר היא משימה לא פשוטה, אבל היא הכרחית כי מגיע לכם יותר ממה שקיבלתם.

עכשיו יש לכם הזדמנות לעבור מהפך, לכתוב מחדש את הסיפור שלכם ולבנות את החיים שלכם מחדש.

אבל יש אור בקצה המנהרה. האתגר הגדול שלכם יהיו להתעלות מעל מה שעברתם והפרס יהיה אחרי שתצאו מהצד השני חזקים יותר.

תהליכים קבוצתיים

100 ימים No Contact

השיטה המהירה ביותר להתמודד עם קשר רעיל היא להכנס למצב של No Contact – ניתוק מגע מוחלט, התרחקות מוחלטת מאדם הרעיל והפסקת כל סוג של יצירת קשר עימו, כדי ליצור מרחב אישי מוגן ובריא יותר עבור עצמך. 

עם זאת המציאות מראה, שרב הנפגעים במערכת יחסים רעילים, נשברים וחזרים שוב ושוב לתוך הקשר הרעיל.

תוכנית 100 ימים של No contact נועדה ליצירת מרחב מוגן שיעזור לכם לצלוח את המצב של ניתוק הקשר. 

הליווי כולל:

 • מפגש הכרות קבוצתי בן שעה
 • מפגש תמיכה קבוצתי שבועי בן שעה – בו נתרגל סיטואציות מהחיים
 • ליווי צמוד בקבוצת ווטס אפ סגורה לחברי הקבוצה

100 ימים של חוסן מנטלי

תהליך ליווי קבוצתי בן 12 מפגשים בהנחיית עדי מור הרשי לבניית החוסן המנטלי, על ידי שימוש בכלים שונים:

 • תודעת אושר
 • בניית ערך והערכה עצמית 
 • מודל התמודדות עם סיטואציות מורכבות

הליווי כולל:

 • פגישה קבוצתית של שעה וחצי
 • תרגול יומי בקבוצת הווטס אפ הסגורה של הכלים הנלמדים

שינויים משמעותיים מתחילים מפגישות עוצמתיות. 

רגע לפני שאנחנו מתאמים פגישה, כמה פרטים שבטח מעניינים אותך: עלות השיחה – 100 ש"ח משך הפגישה – חצי שעה.  כדי שאוכל לשמור לנו פגישה משותפת, יש להעביר תשלום בפייבוקס או בביט למספר – 0504-601986 *ניתן לבטל את המפגש עד יום עסקים לפני. מחכה לראות אותך.