0504-601-986

לאב בומבינג – הפצצת אהבה – אהבה אמיתית או פצצה מתקתקת

תוכן עניינים

עדי מור הרשי -
מלווה ומאמנת להתמודדות והחלמה ממערכות יחסים רעילות ונרקסיסטיות

עדי היא מלווה בתהליכי פרידה וגירושים המתמקדת בריפוי והחלמה, כולל ממערכות יחסים רעילות ומערכות יחסים נרקסיסטיות.

זה טבעי לרצות שבן הזוג שלכם יפגין את חיבתו. תזכורות קטנות שמעריכים אותכם ודואגים לכם יכולות להאיר את הימים האפלים ביותר. גילויי אהבה יכולים גם לעזור לכם להרגיש בטוחים במערכת היחסים שלכם ויכולים להדוף רגשות פחות רצויים, כמו טינה, חוסר אמון וספק עצמי.

אבל זה גם יכול להיות סימן מוקדם למערכות יחסים רעילות שמתחילות לעתים קרובות בהרגשה כמו הרומן הנפלא ביותר. במקרים מסוימים, זה הודות להפצצת אהבה: דפוס של התנהגויות מניפולטיביות, לעתים קרובות עדינות, שמתבצעות כמעשי אהבה. בעוד שהתנהגויות אלו – כמו תשומת לב וחיבה מוגזמת – עשויות להיראות מקסימות וחלומיות לחלוטין בהתחלה, הן משמשות לעתים קרובות כטקטיקת מניפולטיביות לתלות ושליטה.

https://youtu.be/-Gej4DnfIfw

לא תמיד יש דרך להבדיל בין הפצצת אהבה לבין התאהבות. זה גם יכול להיות מאתגר להתמודד עם המציאות של מערכת יחסים לא בריאה – זה לעתים קרובות מאוד קשה לסגת או לוותר כשאתם נופלים על הגרסה הטובה ביותר של מישהו רק כדי שהוא יתהפך עליכם מאוחר יותר, ואולי אפילו קשה להודות שטעיתם – שהם פגעו בכם – אחרי שסיפרתם לכל מי שהיה מוכן להקשיב כמה הם היו מדהימים.

לא תמיד ניתן להימנע ממצב מניפולטיבי או פוגעני מבחינה רגשית, והתעללות היא אף פעם לא אשמתו של הקורבן או השורד. אבל הבנת הפצצות אהבה, ומדוע עושים זאת, יכולה לעזור לנו לזהות דפוסים מזיקים ולהתחיל לעבוד דרכם.

מה זה לאב בומבינג (הפצצת אהבה)?

הפצצת אהבה – לאב בומבינג היא מילה חדשה לטקטיקה שקיימת מאז ימי ספר בראשית שאדם חיזר אחרי חוה. 

הפצצת אהבה היא צורה של מניפולציה רגשית המשמשת כדי להשיג כוח על אדם על ידי הרעפה של מה שנראה כמו טונות של חיבה ותשומת לב. היא עשויה להיראות כמו מישהו שמחמיא לכם כל הזמן או רוצה להיות לידכם, ומפגין אין סוף של אהבה ומסירות, או מפציץ אותכם במחוות גדולות או מתנות יקרות. זה יכול להיות קשה לזיהוי כי זה נראה ומרגיש דומה למה שאנשים רבים רוצים במערכות יחסים: להרגיש נאהבים ונערצים.

אך הפצצת אהבה היא צורה של מניפולציה רגשית המשמשת כדי להשיג כוח על אדם אחר, לבסס שליטה ותלות, ולגרום בסופו של דבר לאחר להרגיש תלוי ומחוייב, וכפוי טובה כאשר הוא לא מיישר קו עם התוקף. 

מתי מתרחש לאב בומבינג (הפצצת אהבה)?

הפצצות אהבה מתרחשות לעתים קרובות בתחילת מערכת יחסים. בתחילת ההיכרות, אתם עשויים לראות באדם כזה מקסים וקשוב במיוחד. אדם כזה ישבח אתכם בהתלהבות, יגיד לכם שהוא מעריץ אותכם, ולעתים קרובות נראה שהוא נקשר רגשית מהר מדי.

במקרים של קשרים רעילים, הלאב בומבינג הוא התחלה של מעגל אינסופי של התעללות, בו המתעלל יחזור על התקפות האהבה הללו כדי לקבל הזדמנות שניה ולהיכנס שוב ללב שלכם וכדי להשאיר אותכם במערכת היחסים, בכל פעם שהוא ירגיש את השליטה שלו מתרופפת.

כמה זמן נמשך לאב בומבינג (הפצצת אהבה)?

ברגע שבן הזוג המפציץ מבסס שליטה באמצעות הפצצת אהבה נרקיסיסטית, הם יעברו לטקטיקות מניפולטיביות יותר, לעתים קרובות ככאלה שמתמקדות בהפחתת ערך, גזלייט, ריצוי וביסוס תלול. פרק הזמן שלוקח להם להרגיש שהם הבטיחו את הנאמנות שלך בקשר תחילה יכול להשתנות, זה יכול להמשך ימים, שבועות ואפילו חודשים.

בסופו של דבר, אין ציר זמן מוגדר להפצצת אהבה. זה יכול להימשך עד שהשותף שלכם ירגיש שהוא קבע את רמת השליטה הדרושה לו.

מעגל ההתעללות הנרקסיסטי

הפצצת אהבה נרקיסיסטית יכולה להשתנות בין בני זוג ומצבים. כל אחד הוא ייחודי, והפצצות אהבה יכולות להיות משהו שונה ממערכת יחסים אחת לשנייה.

באופן כללי, הפצצות אהבה עוקבות אחר מה שמכונה מעגל ההתעללות הנרקיסיסטי, הנוטה לכלול:

 • אידיאליזציה
 • פיחות ערך
 • השלכה
 • הוברינג – פצצת אהבה מחודשת

כשזה מגיע להפצצת אהבה, השלבים האלה בדרך כלל מתמזגים יחד, ומתקדמים עד שאתה מקבל את ההחלטה לעזוב. ואז, הפצצת האהבה הנרקיסיסטית עשויה להתחיל שוב בניסיון לגרום לך להישאר.

אידיאליזציה 

זהו השלב בו מתבצעת הפצצת האהבה – Love Boombing, שכוללת לעיתים קורובת מחמאות מתנות והרבה תשומת לב. 

ככל שההתנהגות מתפתחת, בן הזוג עשוי לדחוף אותכם בחזרה למצב של שליטה, לחזור לדפוסים התלותיים והמרצים, ובו בזמן להתעצבן אם תנסה להציב גבולות.

הפחתת ערך

ברגע שבן הזוג מרגיש שהקשר בטוח, הוא יתחיל לעבור לטקטיקות מניפולטיביות אחרות, שיובילו  להפחתה בערככם, ויגרמו לכם להרגיש כאילו אף אחד אחר לא ירצה בכם, מה שיחזק את השליטה ואת התלות שלכם בם. 

השלכה

במערכות יחסים נרקיסיסטיות מסוימות, בן הזוג עם תכונות נרקיסיסטיות עלול לחתוך בפתאומיות מהקשר. הם עשויים להיפרד מכם לפתע או אפילו נראה שהם מחליפים אותך על ידי היכרויות מידית עם מישהו חדש.

זה ידוע לעתים קרובות כשלב ההשלכה של מחזור ההתעללות הנרקיסיסטית.

שאיבה

אם תגיעו לנקודה שבה אתם מוכנים לעזוב את מערכת היחסים, בן הזוג שלכם עשוי לחדש את הפצצת האהבה, וימכרו שיקים ללא כיסויים שהם "שינו את דרכם" או "עושים מאמץ כנה".

שלב זה מכונה הוברינג – מונח בהשראת שואב האבק – כי ייתכן שבן הזוג שלכם מנסה "לשאוב אותכם בחזרה" באמצעות טקטיקות הפצצת אהבה שוב.

למרות שלעתים קרובות זה יכול להרגיש אמיתי, בהפצצת אהבה נרקיסיסטית, זה לעתים קרובות התחלה של מעגל חדש של התעללות.

למה עושים לאב בומבינג (הפצצת אהבה)?

ישנן שתי סיבות עיקריות לכך שאנשים אוהבים פצצה: בגלל רצון מודע לתמרן, או בגלל דפוסי התקשרות לא מודעים או לא פתורים שנוצרו במהלך מערכות יחסים קודמות.

כאשר מדובר ברצון מודע לתמרן – מדבר לרב בסימן לנטיות או להפרעות אישיות נרקסיסטיות (NPD) שמחפשים לשלוט בקורבן שלהם. אנשים עם הפרעת אישיות נרקסיסטית יכולים להוות סכנה ממשית למערכות היחסים שלהם, והפצצות אהבה עשויות להיות סימן להפרעה.

אבל חשוב לשים לב, שלפעמים הפצצת אהבה מגיעה ממקום של כאב וקונפליקט בלתי פתורים. סגנון ההתקשרות שלנו – המתאר דפוסי התנהגות במערכות יחסים – ועד כמה אנחנו מודעים לכך, יכול להניע אותנו.

לדוגמה, מישהו עם סגנון התקשרות לא בטוח עשוי לעשות לאב בומבינג במאמץ "להבטיח" את הקשר במהירות, מחשש שבן הזוג ינטוש אותם. הבעיה היא שלאב בומבינג עלול להציף בן/בת זוג ולדחוק אותו, ולהוביל למעין נבואה שמגשימה את עצמה.

מצד שני, מישהו עם סגנון התקשרות נמנע יותר עשוי לעשות לאב בובמינג כדי להרגיש בשליטה על רמת האינטימיות. אבל ברגע שבן הזוג יגמל, הם עלולים להרגיש מוצפים מהקרבה. לאחר מכן, הם עשויים להתחיל לכעוס עליהם ולהדוף אותם, מה שיוביל ל"צד השני" של הפצצות האהבה: גוסטינג. בגלל הקונפליקט הפנימי של מפציץ האהבה – הוא מתחיל מבצע ומסיים את מערכת היחסים עוד לפני שהיא באמת התחילה והתקדמה.

סימנים של לאב בומבינג (הפצצת אהבה)

אם בן/בת זוג מפגין חלק מההתנהגויות הללו, זה לא בהכרח אומר שמפציצים אותך באהבה – אלה רק כמה סימנים נפוצים. סמכו על האינטואיציה שלכם בראש ובראשונה כשזה מגיע להפצצת אהבה,אם משהו מרגיש לא בסדר, כנראה שזו לא רק תחושה.

הם נותנים לך מחמאות תמידיות

בעוד שמחמאות יכולות להיות מחמיאות ומתחשבות, בהפצצת אהבה נוטים לתת מחמאות סוחפות, כמו "מעולם לא פגשתי מישהו יותר יפה ממך", או "החיים שלי שלמים עכשיו כשאתה בתוכם". לא רק שהם כל הזמן יחמיאו, אלא שהם עשויים גם לפתות אותך כדי להחזיר להם באותה מטבע של מחמאות תמידיות.

הם מפציצים אותך במתנות

מכיוון שבני זוג מבצעים לאב בומבינג כדי לבסס שליטה, הם רוצים לקבל הכרה על נדיבותם ותשומת הלב שלהם, לעתים קרובות הם יפציצו את בן הזוג שלהם במתנות אקסטרווגנטיות. זה יכול להרגיש כמו מצב אידיאלי בהתחלה אבל בסופו של דבר זה יעבור לשליטה, ביקורת, התנהגות מבלבלת או אפילו נסיגה אם הם מרגישים שהם לא מקבלים מספיק הערכה על המחוות שלהם.

חשוב לציין, המתנות עוסקות פחות בשמחת המקבל ויותר ביצירת תחושת מחויבות להישאר מחוברים לנותן.

הקשר מרגיש אינטנסיבי ולא מאוזן

להרגיש בנוח עם מישהו במהירות יכול להיות סימן טוב, אבל להגיד "אני אוהב אותך", לתכנן תוכניות לפגוש את ההורים, לעבור לגור ביחד או להתחתן מוקדם יכול להיות סימן שבן הזוג שלכם מתאמץ מדי להתקרב לפני שהוא מכיר אתכם לעומק.

הם מצפים לתשומת לב רבה

המטרה העיקרית של מפציצי אהבה היא לעורר את קנאתם של אחרים וולצבור לעצמם תשומת לב וחיבה. כאשר הם נותנים מתנות, מחמאות ואישור בלתי מוצדק למערכת היחסים, הם מצפים שיכירו, יתוגמלו או יעריצו אותם, על כך.

סימנים נפוצים נוספים:

 • הם מרעיפים עליך מחוות מוגזמות.
 • הם אומרים בדיוק מה שאתה רוצה לשמוע.
 • הם משתמשים הרבה במונחים כמו "נפש תאומה".
 • הם דוחפים למחויבות בשלב מוקדם במערכת היחסים.
 • הם מתרגזים כאשר מציבים להם גבולות.
 • הם מאוד נזקקים.
 • הם מציגים את הרומן המושלם פיזית ודיגיטלית.
 • הם גורמים לך להלך על "קליפות ביצים".
 • הם מבודדים אותך מהמשפחה והחברים שלכם.
 • הם מאשימים אותכם וגורמים לבעיות להיראות כאשמתכם הבלעדית.

איך אני יכול להגן על עצמי מלאב בומבינג (הפצצת אהבה)?

סמנו כל תשומת לב או מתנות מוגזמות בשלב מוקדם של מערכת היחסים. זכורו: אם זה נראה טוב מכדי להיות אמיתי, כנראה שכן.

למד לזהות ולהתרחק מנרקיסיסטים. מישהו עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית יפגין חוסר אמפתיה לאחרים, צורך מופרז בתשומת לב, תחושת חשיבות מנופחת ויהיה לו מערכות יחסים בעייתיות.

היו מודעים לפגיעות שלכם. אם באתם ממשפחה מנותקת רגשית או למדתם להרגיש נאהב על ידי קבלת מתנות, אתם עלולים להיות פגיעים, במקרה כזה, המשיכו בזהירות רבה וקחו זמן להחלים ולאמץ דפוסים חדשים.

שמרו על מינון בריא של ריאליזם. הישארו ממוקדים במציאות של מערכת היחסים על ידי התבוננות בתמונה הגדולה, אל תהפכו דגלים אדומים לדגלים ירוקים כי הפציצו אותכם באהבה. שתפו חברים ובני משפחה בקשר החדש שלכם, ובקשו את חוות דעתם.

אל תתפתו לנסות ולשקם מפציץ אהבה. זה לא התפקיד שלכם! בנוסף, לנרקיסיסטים קשה מאוד לקבל ביקורת וכישלון ולכן עידודם לפנות לעזרה מקצועית לא יוביל אתכם לשום מקום.

השורה התחתונה

הפצצת אהבה היא כאשר אדם מרעיף על בן זוג חדש גילויי חיבה עזים בתחילת מערכת היחסים. זוהי טקטיקה מניפולטיבית המשמשת במערכות יחסים כדי להכניס מישהו עמוק יותר לתוך מערכת יחסים, שלעתים קרובות הופכת לא בריאה זמן קצר לאחר מכן. אם אתם מבחינים שבן הזוג אוהב לעשות לך לאב בומבינג או מנסה לגרום למערכת היחסים לזוז מהר מדי, חישבו להציב גבולות ולשים לב איך בן הזוג מגיב לבקשתך למרחב.

עוברים פרידה, מסיימים מערכת יחסים או התגרשתם?

אף אחד לא מכין אותכם לתקופות בחייכם שבהן הכל משתנה ברגע, ואתם חייבים להרים את השברים לבד ולהתחיל לבנות את עצמכם מחדש.

אין רגע שבו אנחנו רוצים לעבור זמנים מאתגרים, גירושים, פרידה, התמודדות עם בגידה, למידה על התעללות רגשית, ובכל זאת לעיתים אנחנו נאלצים להתמודד עם מציאות קשה ולא רצויה. להסתכל על מי שהייתם במערכת היחסים שלכם ולהרגיש אבודים, שבורים ומודאגים שלעולם לא תרפאו.

אחד הדברים הכואבים ביותר שאתה יכול לחוות הוא שהשטיח נשלף מתחתיכם וצריך לקבל שהחלום שבניתם ועמלתם הפך לעי חורבות. ריפוי ממה שעברתם בעבר היא משימה לא פשוטה, אבל היא הכרחית כי מגיע לכם יותר ממה שקיבלתם.

עכשיו יש לכם הזדמנות לעבור מהפך, לכתוב מחדש את הסיפור שלכם ולבנות את החיים שלכם מחדש.

אבל יש אור בקצה המנהרה. האתגר הגדול שלכם יהיו להתעלות מעל מה שעברתם והפרס יהיה אחרי שתצאו מהצד השני חזקים יותר.

תהליכים קבוצתיים

100 ימים No Contact

השיטה המהירה ביותר להתמודד עם קשר רעיל היא להכנס למצב של No Contact – ניתוק מגע מוחלט, התרחקות מוחלטת מאדם הרעיל והפסקת כל סוג של יצירת קשר עימו, כדי ליצור מרחב אישי מוגן ובריא יותר עבור עצמך. 

עם זאת המציאות מראה, שרב הנפגעים במערכת יחסים רעילים, נשברים וחזרים שוב ושוב לתוך הקשר הרעיל.

תוכנית 100 ימים של No contact נועדה ליצירת מרחב מוגן שיעזור לכם לצלוח את המצב של ניתוק הקשר. 

הליווי כולל:

 • מפגש הכרות קבוצתי בן שעה
 • מפגש תמיכה קבוצתי שבועי בן שעה – בו נתרגל סיטואציות מהחיים
 • ליווי צמוד בקבוצת ווטס אפ סגורה לחברי הקבוצה

100 ימים של חוסן מנטלי

תהליך ליווי קבוצתי בן 12 מפגשים בהנחיית עדי מור הרשי לבניית החוסן המנטלי, על ידי שימוש בכלים שונים:

 • תודעת אושר
 • בניית ערך והערכה עצמית 
 • מודל התמודדות עם סיטואציות מורכבות

הליווי כולל:

 • פגישה קבוצתית של שעה וחצי
 • תרגול יומי בקבוצת הווטס אפ הסגורה של הכלים הנלמדים