0504-601-986

תקשורת יעילה עם נרקיסיסט – או איך לדבר עם נרקסיסט ולשרוד

תוכן עניינים

עדי מור הרשי -
מלווה ומאמנת להתמודדות והחלמה ממערכות יחסים רעילות ונרקסיסטיות

עדי היא מלווה בתהליכי פרידה וגירושים המתמקדת בריפוי והחלמה, כולל ממערכות יחסים רעילות ומערכות יחסים נרקסיסטיות.

איך מדברים עם נרקסיסט? 

התשובה הקלה תהיה לא לדבר איתם, מה שמכונה לא פעם טכניקת אפס מגע ( no contact). אבל לפעמים אנחנו לא יכולים לעזוב או לנתק את הקשר, בעיקר כשמדובר בבני משפחה, או במקרים של הורות משותפת, או אולי אתם עדיין מחוברים, ומנסים לעבוד על דברים.

נרקסיסטים אנוכיים מאוד ובדרך כלל בעלי יכולת נמוכה להראות אמפתיה עד לנקודה שבה אין להם אמפתיה לאנשים אחרים כלל, כתוצאה מכך, הם מפתחים מערכות יחסים מתוחות עם חברים ובני משפחה, בשל אופיים השולט והמניפולטיבי. הם חסרי יושרה רגשית, מה שמאפשר להם ניצול של אחרים ללא בושה או אשמה. הם משפילים מאיימים, מציקים או מזלזלים באחרים לעתים קרובות. ומתעלמים לעיתים מנורמות חברתיות לעיתים עד כדי התעלמות מחוקים כתובים. 

כמו הפרעות אישיות אחרות, נרקיסיזם לא מכירים בכלל שיש להם בעיה ולא מרגישים צרוך לשנות ולתקן אותה, הם חסרי תחושת אחריות על הטעויות שלהם, וזכאותם לרוב אינה יודעת גבול. 

https://youtu.be/naRXUu5DePM

איך לדבר עם נרקסיסט?

בהיותכם בני אדם, אתם נמצאים במצב מתמיד של תקשורת עם עצמכם ועם הסובבים אתכם. הגורם המשמעותי ביותר לתקשורת אפקטיבית הוא אמפתיה. אבל למה לצפות כשאתם בתקשורת עם אדם נרקסיסט או עם נטיות נרקסיסטיות שלא יכול להיות אמפתי?

תקשורת עם מישהו נרקיסיסטי יכולה להיות מאוד אינטנסיבית. זה מוביל לעיתים קרובות לתקשורת חד צדדית הנשלטת על ידם. אתם עלולים להרגיש שזה בלתי אפשרי להעביר את הרגשות, ההיגיון והמחשבות שלכם בשיחה כם נרקיסיסט.

אם אתם מרגישים שאתם נכשלים בתקשורת יעילה עם נרקיסיסט, הנה כמה דרכים או טכניקות המותאמות במיוחד לנטיות נרקיסיסטיות.

אל תקחו את זה באופן אישי

לנרקיסיסטים יש נטייה להתנהג בצורה מזיקה, ואתם עלולים להרגיש כאילו אתם מותקפים באופן אישי. אבל, זכרו שהם מראים את היחס וההתנהגות המתנשאים שלהם כלפי כל מי שיש להם יחסים בינאישיים איתו. הם לרב לא מפלים. הידיעה שחוסר הביטחון שלהם הוא הסיבות מאחורי ההתנהגות השלילית תעזור לנהל את התגובה שלכם אליהם. 

החיפזון מהשטן, קחו זמן להגיב, והשתמשו במרחב הבחירה כדי לא לתת לרגשות שלכם להשתלט על התגובה, והישארו קונרקטיים לנושא.  אם תפעלו מתוך רגשות, זה עלול לתסכל את שני הצדדים ולאבד את נושא השיחה ויגרום לשיחה להסלים.

אל תאשימו

משחק האשמה יגרום לכם להגיע לשום מקום.

נרקיסיסטים לעולם לא יודו באשמתם, ולכן אין טעם להתווכח מי אשם. נרקיסיסטים מסתמכים לחלוטין על הדימוי שלהם שמשקף אותם כחסרי תקלות. הם יאשימו אותכם בכל הרגשות שליליים שהם מרגישים. לכן, ויכוח אפילו על הנושא הקטן ביותר או הלא רלוונטי יכול להסלים בעוצמה ובמהירות. אפילו לא תדעו מתי ויכוח קטנוני חשוב יהפוך לריב גדול. 

השתמש בהצהרות 'אני'

ביטויים מסוימים הם יעילים יותר ומועברים בצורה ברורה יותר בהעברת המסרים בינכם לבין הנררקסיסטים. הביטויים הללו כוללים הצהרות "אני" שמדגישות את הצרכים, המחשבות והרגשות שלכם בתוך מערכת היחסים. נרקסיסטים נוטים להגיב היטב למשפטים פותחי שיחה כגון:

"אני מרגיש…"

"אני שומע…"

"אני רוצה…"

הישארו ממוקדים בשיתוף של איך אתם מרגישים, לעומת הצבעה על הפגמים שלהם. לדוגמה, אמירות כמו "אני מרגיש שלא שמעת את מה שאמרתי קודם" במקום "אתה אף פעם לא מקשיב לי!" יכול להתחיל דיאלוג יותר פרודוקטיבי ואמפתי.

דברו פחות

בזמן שאתם מתקשרים עם מישהו נרקיסיסטי, שימרו על השיחות והאינטראקציות שלכם קצרות וקונקרטיות ככל האפשר. זה כמעט בלתי אפשרי עבור נרקיסיסטים להרגיש אמפתיה ולהראות אינטימיות מכיוון שיש להם פגיעה בתפקוד הבין אישי. כאשר אתם מרחיבים את התקשורת, זה פותח את הדלת לפגיעה הזו לפגוע בכם.

דברו פחות תקשיבו יותר. הימנעו מלחשוף משהו על עצמכם ורגשותיכם. לא משנה כמה נחמדים הם עשויים להראות, נרקיסיסטים לא משתנים. אם נראה שהשיחה יוצאת מהידיים שלכם, קומו להשתמש בשירותים או לשתות מים, ההפוגה וההתרחקו ייתנו לכם מקום לסדר את המחשבות ולעזור לעצמכם.

לשבח – להתעמת – להחמיא 

נרקיסיסטים זקוקים להערצה כמו מים ואוויר, היות והערכה העצמית שלהם היא נמוכה (כלפי פנים לא כלפי חוץ). חוסר הביטחון שלהם גורם לנרקיסיסטים להיות רגישים לביקורת, מה שהופך את התקשורת איתם לקשה מאוד. זה מרגיש כמו ללכת על קליפות ביצים. לעג ושיימינג לא יביאו אותך לשום מקום איתם. במקום זאת, נסו את השיטה לשבח ולהחמיא להם.

שימוש בהצהרות חיוביות לגביהם תוך כדי שיחה איתם, כמו מחמאה לאישיותם או כמה אתה אסירי תודה שהם בחייכם, השבחים ירגיעו את חוסר ההערכה העצמית שלהם באופן זמני. קחו בחשבון שחוסר הביטחון והפחד שלהם מניע אותם לעשות ולהגיד דברים לא מתחשבים, ברגע שתרדימו לרגע את חוסר הבטחון, זה יעזור לכם לשלוט על הרגשות שלכם, להביע את עצמכם בחופשיות. סגרו את זה תמיד במחמאה שממלאת את הצרכים של נרקיסיסטים.

תשמרו על הגבולות 

נרקיסיסטים מנהלים את כל מערכת היחסים בידיעה כיצד ללחוץ על הכפתורים שלכם, והם יעשו כל שביכולתם כדי לגרום לכם להרגיש קטנים וחסרי חשיבות. ללא כל קשר לאופן שבו אתם מתכננים להתקדם עם מערכת היחסים, הצעדים הבאים שלכם צריכים להיות הגבולות שאתם יוצרים כדי להגן על עצמכם. 

הצבת הגבולות צריכה להשמע ככה:

"אני לא אתן לך יותר לדבר אליי בצורה כזו."

"אני מסרב לעסוק בהתנהגות הזו יותר בזמן שאתה צועק. בוא נדבר, ואני אשאר."

אתם יכולים גם לנסות ביטויים כמו, "אני לא אמשיך בשיחה הזו אם תמשיך להעליב אותי או לזלזל ברגשות שלי."

חיזרו על הנקודות שלכם ולהישאר חזקים בעמדה שלכם, גם אם הם מנסים לבייש, להאשים או להדליק אתכם. שמירה על הגבולות שלכם יחד עם נימה מכבדת יכולה לעזור לשמור על הדיון בריא ופרודוקטיבי.

אל תבלעו את הפיתיון

לא משנה אם יש לך האשמה או לא, נרקיסיסטים הם מניפולטיבים. הם לא יבזבזו זמן ויוינסו לפגוע בכל הנקודות הרכות שלכם. הם רוצים לקבל את התגובה המקסימלית שהם יכולים להוציא מכם. על ידי התעלמות מהעלבון, אתם יכולים להימנע מריב לא רלוונטי. אם תבלעו את הפיתיון, זה צפוי להסלים את העניינים, ואתם תיתנו לנרקיסיסט בדיוק את מה שהוא צריכים על מגש הכסף-  הכאב והסבל שלכם.

דעו שאתם לא יכולים לשנות אותם

בסופו של דבר, אתם לא יכול לשנות אדם נרקסיסט או עם נטיות נרקיסיסטיות. אז אולי לא תרצו לבזבז את הזמן והאנרגיה שלכם בניסיון לשנות אותם או להאמין שאולי יום אחד תוכלו. זה מי שהם.

עוברים פרידה, מסיימים מערכת יחסים או התגרשתם?

אף אחד לא מכין אותכם לתקופות בחייכם שבהן הכל משתנה ברגע, ואתם חייבים להרים את השברים לבד ולהתחיל לבנות את עצמכם מחדש.

אין רגע שבו אנחנו רוצים לעבור זמנים מאתגרים, גירושים, פרידה, התמודדות עם בגידה, למידה על התעללות רגשית, ובכל זאת לעיתים אנחנו נאלצים להתמודד עם מציאות קשה ולא רצויה. להסתכל על מי שהייתם במערכת היחסים שלכם ולהרגיש אבודים, שבורים ומודאגים שלעולם לא תרפאו.

אחד הדברים הכואבים ביותר שאתה יכול לחוות הוא שהשטיח נשלף מתחתיכם וצריך לקבל שהחלום שבניתם ועמלתם הפך לעי חורבות. ריפוי ממה שעברתם בעבר היא משימה לא פשוטה, אבל היא הכרחית כי מגיע לכם יותר ממה שקיבלתם.

עכשיו יש לכם הזדמנות לעבור מהפך, לכתוב מחדש את הסיפור שלכם ולבנות את החיים שלכם מחדש.

אבל יש אור בקצה המנהרה. האתגר הגדול שלכם יהיו להתעלות מעל מה שעברתם והפרס יהיה אחרי שתצאו מהצד השני חזקים יותר.

תהליכים קבוצתיים

100 ימים No Contact

השיטה המהירה ביותר להתמודד עם קשר רעיל היא להכנס למצב של No Contact – ניתוק מגע מוחלט, התרחקות מוחלטת מאדם הרעיל והפסקת כל סוג של יצירת קשר עימו, כדי ליצור מרחב אישי מוגן ובריא יותר עבור עצמך. 

עם זאת המציאות מראה, שרב הנפגעים במערכת יחסים רעילים, נשברים וחזרים שוב ושוב לתוך הקשר הרעיל.

תוכנית 100 ימים של No contact נועדה ליצירת מרחב מוגן שיעזור לכם לצלוח את המצב של ניתוק הקשר. 

הליווי כולל:

  • מפגש הכרות קבוצתי בן שעה
  • מפגש תמיכה קבוצתי שבועי בן שעה – בו נתרגל סיטואציות מהחיים
  • ליווי צמוד בקבוצת ווטס אפ סגורה לחברי הקבוצה

100 ימים של חוסן מנטלי

תהליך ליווי קבוצתי בן 12 מפגשים בהנחיית עדי מור הרשי לבניית החוסן המנטלי, על ידי שימוש בכלים שונים:

  • תודעת אושר
  • בניית ערך והערכה עצמית 
  • מודל התמודדות עם סיטואציות מורכבות

הליווי כולל:

  • פגישה קבוצתית של שעה וחצי
  • תרגול יומי בקבוצת הווטס אפ הסגורה של הכלים הנלמדים