0504-601-986

13  דרכים איך להפסיק לרצות אנשים

תוכן עניינים

עדי מור הרשי -
מלווה ומאמנת להתמודדות והחלמה ממערכות יחסים רעילות ונרקסיסטיות

עדי היא מלווה בתהליכי פרידה וגירושים המתמקדת בריפוי והחלמה, כולל ממערכות יחסים רעילות ומערכות יחסים נרקסיסטיות.

אין שום דבר רע בלהיות נחמד או אדיב למישהו אחר. למעשה, זו תכונה בעלת ערך רב, מעבר לעובדה שנתינה יכולה למלא אותנו. אבל כשאתם מעברים את החיים שלכם כמרצים, אתם לא חיים בתנאים שלכם. אתם חושבים שאתם נחמדים, נעימים ונטולי דרמה, אבל לשמור על האני האמיתי שלכם מתחת לפני השטח לא עושה טובות לאף אחד. זה רק גורם לכך שאתם מוקף באנשים גסים, אנוכיים ולא סלחניים, שבמקום להעריך ששמתם את הצרכים שלהם במקום הראשון, מתייחסים אליכם כאל שטיחון.

ריצוי אנשים כרוך בהעמדת הצרכים של מישהו אחר לפני הצרכים שלכם. רב המרצים מתנהגים כך כדי להימנע מאי הנוחות של אי הסכמה של אחרים. זוהי דרך מצוינת להימנע מקונפליקט. לפעמים יותר קל למקד את רוב האנרגיה שלכם בלרצות אנשים אחרים במקום להתמקד בלרצות את עצמכם. 

אך בטווח הארוך היא תשאיר אותכם סחוטים ואומללים. קשה להיות נאמן לעצמך כשאתה תמיד משנה את המעשים והמילים שלך על סמך מה שאתה חושב שאנשים אחרים רוצים. ההתנהגות מסוג זה גורמת בהכרח להערכה עצמית נמוכה, לתחושה שיש יותר מדי ציפיות ממכם ולפיתוח כישורי התמודדות גרועים.

אפשר לחזור אחורה להעלות טראומות ילדות או אירועים שעוררו את הצורך לרצות; אבל יותר חשוב מה הסיבה שבגללה הכל התחיל הוא איך ללמוד להתגבר על זה. עמוק בפנים אתם יודעים שבשלב מסוים, אתם חייבים להפסיק לנסות לרצות אחרים ולעשות משהו למען עצמכם לשם שינוי.

לשבת ולהתפלל שאנשים יבינו כמה לחץ הם מפעילים עליכם, או להעביר את הימים בתקווה שיום אחד יצמצמו את הדרישות, הדרמה והדחיפות התמידית שלהם. לתלות את הרצונות שלכם בשינוי התהנגות של מישהו אחר – זה חסר תועלת. הדרך היחידה היא לשנות את ההתנהגויות שלכם. 

הדרך היחידה לצאת ממעגל הריצוי היא להתחיל להיות מודעים לעולם הפנימי שלכם, להכיר בכך שהאדם היחיד שאנתם יכול לשנות הוא את עצכם. 

ריכזתי עבורכם טיפים איך להפסיק לרצות אנשים ולהתחיל לחיות את החיים בתנאים שלכם.

#1 היו מודעים ונאמנים לעצמכם

השינויים הגדולים ביותר מתחילים כאשר אנו מסתכלים על עצמנו בעניין ובכבוד, במקום בשיפוטיות והכחשה. כאשר אנו מזמינים את המחשבות והרגשות שלנו למודעות, יש לנו הזדמנות ללמוד מהם, במקום להגיב אליהם באופן לא מודע. כשאנו מגבירים את המודעות שלנו למציאות על ידי נכונות לפגוש את עצמנו ואת הצרכים והרצונות שלנו. זה מאפשר להתמודד טוב יותר עם הדחף לרצות ומאפשר לי לשים לב מתי אנחנו לא מועילים. 

זה נותן לנו את האפשרות להשתמש במרחב הבחירה שלנו ולעשות מהלכים שונים.

הדבר החשוב ביותר לזכור לגבי ההתנהגות שלכם הוא להישאר נאמן לעצמכם, לערכים שלכם ולצרכים שלכם. הימנעו מלעשות משהו רק כי זה יגרום לכם להיראות טוב בעיניים של מישהו אחר, והיצמדו למה שאתם יודעים שמתאים לכם. אם שמו אותכם במקום וביקשו ממכם לעשות משהו שאתם לא מרגישים איתו בנוח, אל תפחדו לעמוד על שלך. זה מראה שאתם חזקים מספיק כדי לקבל החלטות משלכם.

אתם יכולים להפסיק להיות מרצים של אחרים, גם מבלי לשנות את מי שאתם. כל שעליכם לעשות זה להשאר אותנטיים, ולהיות נאמנים לעצמכם, תתפלאו שאנשים יכבדו אותכם על כך.

#2 הציבו גבולות בריאים

אנשים מרצים לרוב אינם מודעים לגבולות שהם צריכים להציב בחייהם. 

אבל אתם יכולים להתחיל בכך שתשימו לב למה שאתם עושים ואיך זה גורם לכם להרגיש.

זה אולי נראה קשה בהתחלה, אבל חשוב שתתחילו לשים לב למה שקורה ולזהות דברים שצריך לשנות. ערכו רשימה של הדברים שאתם עושים שגורמים לכם להרגיש אומללים או מנוצלים, כמו להכין קפה עבור עמית לעבודה, ודרגו אותם לפי סדר חשיבות עם הפריטים המשמעותיים ביותר בראש.

האסטרטגיה הפשוטה הזו יכולה לאפשר לכם להישאר נאמנים לעצמכם מבלי להרגיש צורך לרצות את כולם. גבולות נותנים לכם  את היכולת לומר "לא" כאשר אדם אחר מבקש עזרה או מנצל את הזמן שלך. זכורו, אתם לא אנוכיים – אתם פשוט בטוחיים מספיק במי שאתם כדי לדעת שזה בסדר לא להסכים עם הבקשות של מישהו כל הזמן.

#3 למדו להגיד "לא"

כן, זה קשה.

לפעמים ריצוי אנשים יכול להפוך להרגל כל כך מושרש שאתם צריכים להגיד לעצמכם שזה בסדר להגיד "לא". 

זה בסדר לשים את עצמכם במקום הראשון ולהגיד "לא" אם מישהו מבקש ממכם משהו שאתם לא רוצה לעשות, או אם הוא מבקש ממכם משהו לא הגיוני או בלתי אפשרי. אתה גם צריך להפסיק להגיד "כן" כשאתה לא מרוויח כלום מהמשימה שאתם עושים ואתם פשוט עושה אותה כי האדם השני מבקש ממך עזרה.

החלק החשוב ביותר בזה הוא להזכיר לעצמכם שכשאתם אומרים "לא" ואתם מתכוונים לזה, זה לא להיות אנוכיים, זה לדאוג לעצמכם.

#4 תפסיקו להתנצל

ברגע שאתם מתנצלים – אתם משאירים פתח לאנשים לחזור להמשיך לחזור בבקשות שיגרמו לכם לרצות אותם. ברגע שתפסיקו להמציא תירוצים ולהתנצל, יהיה לכם יותר זמן ואנרגיה לעשות את מה שאתם באמת רוצים לעשות. אתם תרגישן יותר שליטה בחייכם ופחות קורבן לדרישות של אנשים אחרים.

אם אתם מתחילים להתנצל בכל פעם שמישהו מבקש ממכם לעשות משהו בשבילו – כמו ב"מצטער, אני חושש שאני לא יכול לעשות את זה, כי…" – אז זה יכול להוביל לחוסר הספק ולחוסר איזון חיים ולהשאיר מעט זמן לעיסוקים אישיים. (במילים אחרות: אתם תשחקו) זה גם אומר שאנשים יתחילו לנצל את הטבע הטוב שלך – ואין דבר יותר מתסכל משימוש ומנצל!

בפעם הבאה שמישהו יבקש טובה או יבקש ממך לעשות משהו שגוזל את הזמן או האנרגיה שלכם, פשוט דחו את בקשתו ללא התנצלות. אם הם שואלים למה, ספרו להם שאתם בתהליך של עבודה על ההתפתחות האישית שלכם והייתם רוצים להתמקד בזה עכשיו, או משהו דומה. זה בסדר אם הם לא מבינים בהתחלה, כי רוב הסיכויים שהם בסופו של דבר יראו למה זה חשוב לכם.

#5 הקשיבו לקול הפנימי שלך

החיים הם מסע, ובמסע הזה תפגשו הרבה אנשים שירצו מכם דברים. אתם עלולים למצוא את עצמכם הופך לשטיח של מישהו אחר כדי לגרום לו לחבב אתכם. הבעיה עם זה היא שזה ימנע ממכם להיות מאושרים ולקבל החלטות משלכם.

אם אתם רוצים להפסיק להיות מרצים, התחילו להקשיב למה שהקול הפנימי שלכם אומר לכם. הקול הזה אולי אומר לך שאנשים מסוימים הם רעילים ושהם לא שווים את זה.

בלו קצת זמן עם עצמכם. בילוי זמן לבד יכול לעזור לנו להבין טוב יותר את המחשבות, הרגשות והצרכים שלנו. זה גם יכול לעזור לנו לגלות מה עושה אותנו מאושרים או אומללים. היכולת להכיר את עצמנו טוב יותר יכולה לעזור מאוד במובנים רבים.

אתם יכולים גם להשתמש במדיטציה או בפעילות ספורטיבית (שיכולה להיות סוג של מדיטציה) כדרך לחזק את הקול הפנימי שלכם, כך שהוא לא יטבע על ידי הקולות החזקים של הסובבים אותכם. מדיטציה יכולה לעזור לתת בהירות לגבי הרצונות האמיתיים שלכם וכיצד להשיג אותם בקלות רבה יותר בעצמכם.

#6 אתם לא יכול לרצות את כולם.

זו גלולה שקשה לבלוע, אבל אתם צריכים להבין שאתם לא יכולים לשמח את כולם. האמת הפשוטה היא שאי אפשר לרצות את כולם כל הזמן כי הצרכים של אנשים שונים מאדם לאדם. התנהגות מסוימת כדי לרצות אדם אחד עלולה להרגיז או להעליב מישהו אחר.

במקום זאת, נסו להתנהג בצורה אותנטית להיות נאמנים לעצמכם ולצרכים שלכ, תתפלאו לגלות שאנשים מערכים יותר את הדבר האמיתי ויעריכו אותך על מי שאתה.

#7 למד לעמוד על שלכם

יש מקרים שבהם אנשים לא יודעים שהם מפריעים לכם. הם עשויים להיות החברים או המשפחה שלכם, ואולי יש להם כוונות טובות. אבל אם נמאס לכם, זה הזמן לנקוט עמדה.

אתם יכולים לעמוד על שלכם במספר דרכים, בין אם זה בצורה ברורה וחותכת, או בצורה עדינה יותר, למשל על ידי שינוי נושא. אתם יכולים גם להשתמש בשפת גוף כדי להעביר את הנקודה שלכם. זה דורש קצת תרגול, אבל להיות אסרטיבי הוא מיומנות חיים שחשובה לכל אחד לשלוט בו.

חשוב לא לתת לאחרים להכתיב איך אתם חיים את חייכם ואיך אתם מרגישים לגבי עצמכם. להיות אסרטיביים ולעמוד על שלכם יעזור לכם להציב גבולות ולוודא שגבולות אלה יכובדו על ידי אחרים סביבכם.

#8 בקשו עזרה מאחרים

בקשת עזרה היא צעד חשוב בהתגברות על תופעת הריצוי. זה לא הולך להיות פשוט, במיוחד אם אתם רגילים לעשות הכל בעצמכם ולהיות האדם המועדף להגשת עזרה בקרב החברים והמשפחה שלךם. אבל זה בריא יותר עבורכם ועבור הסובבים אותכם להתחיל לבקש עזרה מאחרים, במקום לנסות לעשות הכל בעצמכם.

התחילו מלבקש מאדם קרוב אליכם, כמו בן/בת הזוג או החבר הכי טוב שלכם, משוב לגבי התדירות שבה הוא רואה אותכם עושה יותר מדי. אולי הם גם יוכלו לתת פרספקטיבה מועילה על איך הם מרגישים כשאנשים אומרים להם לא, כדי שתוכלו לראות שזה לא מפחיד כמו שחשבתם.

#9 קבלו את עצמכם

החברה אומרת לנו לעתים קרובות שהפגמים שלנו אינם רצויים והופכים אותנו לפחות מושלמים.

כשאתם נכנעים לטובת אנשים, אתם מאבדים קשר עם מי שאתם. אתם מתחילים להאמין שניתן למדוד את הערך שלכם לפי מה שאנשים אחרים חושבים עליכם. אבל זה לא המקרה. לכולנו קשה לקבל את הפגמים שלנו.

ככל שתבזבזו יותר זמן ואנרגיה בניסיון לרצות מישהו אחר, כך יש לכם פחות זמן ואנרגיה לעצמכם או לדברים החשובים לך ביותר. הדרך הטובה ביותר לצאת מהמצב הזה היא להפסיק לדאוג למה שאחרים חושבים עלינו ולקבל את עצמנו באופן מלא כפי שאנחנו.

זה בסדר לא להיות מושלם. אתם אנושיים ואתם יכולים לעשות טעויות, אבל כל עוד אתם לומדים מהן ואתם כנים עם עצמכם לגבי מה אתה יכול לעשות טוב יותר, זה בסדר להמשיך להתקדם.

חלק מקבלת עצמכם הוא הכרה בחוזקות ובחולשות שלכם ושימוש בהם לטובתכם. כאשר אתה מקבלים את עצמכם כמו שאתם, כל השאר בסופו של דבר ילכו בעקבותיו.

#10 היו כנים לגבי הרגשות שלכם

להיות כנה זו המדיניות הטובה ביותר! בחיים אתה תתמודדו עם דחייה בשלב מסוים, ואתם צריכים להיות מוכנים לזה. עם זאת, אם אתם כנים עם אנשים, זה יפתח לך דלתות חדשות.

כשמתעסקים עם משפחה וחברים, כנות היא סגולה. תמיד עדיף לומר את מה שעולה על דעתכם מאשר לספוג רגשות של טינה או כעס. כאשר אתם מתקשרים את הרגשות שלכם עם מישהו אחר, חשוב שהוא ידע על הכוונות והמניעים האמיתיים שלכם מאחורי מה שאתם אומרים. להיות פתוחים לגבי הרגשות שלכם גם עוזר לאנשים אחרים להבין אותגם טוב יותר.

#11 אל תתעכב על העבר שלך

התעקשות על העבר תביא רק לרגשות ורגשות שליליים. סביר להניח שתרגישu חרטה או אולי אפילו אשמה. זה לא משהו שאתo צריכים לאפשר לעצמך לעשות.

הדרך הטובה ביותר להתחיל מחדש היא להרפות את הדברים שמכבידים עליכם ומעכבים אותך מלהיות האני הטוב ביותר שלכם. אולי אפילו תצטרכו לנתק קשרים עם אנשים רעילים בחייכם או עם אלה שניצלו את טוב ליבכם כבר יותר מדי זמן.

אם אתם רוצים להפסיק להיות מרצים, אל תתמקדו בחרטות העבר שלכם. תחשובו רק על הפעולות שאתם יכולים לעשות עכשיו שישמחו אותכם.

#12 שימו את עצמך בראש סדר העדיפויות – זה לגמרי נורמלי

חשוב לדעת כמה אפשר לתת בחינם לפני שמנצלים או מרגישים טינה כלפי האנשים שתופסים כל כך הרבה מזמננו. הגיע הזמן להפסיק להיות מרצים.

מדובר בהבנה מה אתם רוצים מהחיים, להעמיד את זה בראש סדר העדיפויות שלכם, ולאחר מכן לקבל את זה ולא לתת לצרכים של אנשים אחרים לבוא על חשבון הצרכים שלכם.

אנשים מרציםהם לעתים קרובות אומללים ולחוצים. נראה שהם אף פעם לא יודעים מתי להפסיק להיות כל כך מפרגנים. זה יכול להיות קשה לשבור את המעגל של ריצוי אחרים, אבל זה חשוב אם אתם רוצים להיות שמחים ובריאים.

אתם צריכים לשים את עצמכם בראש סדר העדיפויות  ולשים את הצרכים שלכם במקום הראשון, גם אם זה אומר לאכזב מישהו אחר שביקש ממכם משהו שהוא קשה או מרגיש יותר ממה שאתם יכול לתת.

#13 שמחו את עצמכם!

להיות מרצה זו לא דרך חיים בריאה וזה יכול להוביל לתחושות של שחיקה, תשישות, מתח ואפילו דיכאון.

חשוב לשלוט בחייכם ולדעת שגם אתם חשובים. ריצוי יכול להרגיש כמו הרגל וקשה לצאת ממנו. אבל עם זמן, סבלנות והתמדה, הכל אפשרי.

אז כשאתם מרגישים חרד או מותשים בגלל האנשים שעשיתם עבורם כמיטב יכולתכם, זכור שגם לכם מגיע אושר. אתם לא רק ממלאים את הצרכים של אנשים אחרים. יש לכם גם צרכים משלכם – אל תשכחו אותם!

לסיכום…

אף פעם לא מאוחר מדי לחיות חיים חופשיים – כאלה שהם סוף סוף בתנאים שלכם. היציאה ממלכודת המשמחת הריצוי לא תקרה אם תתפללו שאנשים אחרים ישתנו, זה אף פעם לא עבד. במקום זאת, במקום זה תבחרו למצוא דרכים לשנות את התגובות שלכם לאנשים, מתוך הבנה עד כמה הריצוי לא מועיל לעצמכם ולסובבים אתכם.

עוברים פרידה, מסיימים מערכת יחסים או התגרשתם?

אף אחד לא מכין אותכם לתקופות בחייכם שבהן הכל משתנה ברגע, ואתם חייבים להרים את השברים לבד ולהתחיל לבנות את עצמכם מחדש.

אין רגע שבו אנחנו רוצים לעבור זמנים מאתגרים, גירושים, פרידה, התמודדות עם בגידה, למידה על התעללות רגשית, ובכל זאת לעיתים אנחנו נאלצים להתמודד עם מציאות קשה ולא רצויה. להסתכל על מי שהייתם במערכת היחסים שלכם ולהרגיש אבודים, שבורים ומודאגים שלעולם לא תרפאו.

אחד הדברים הכואבים ביותר שאתה יכול לחוות הוא שהשטיח נשלף מתחתיכם וצריך לקבל שהחלום שבניתם ועמלתם הפך לעי חורבות. ריפוי ממה שעברתם בעבר היא משימה לא פשוטה, אבל היא הכרחית כי מגיע לכם יותר ממה שקיבלתם.

עכשיו יש לכם הזדמנות לעבור מהפך, לכתוב מחדש את הסיפור שלכם ולבנות את החיים שלכם מחדש.

אבל יש אור בקצה המנהרה. האתגר הגדול שלכם יהיו להתעלות מעל מה שעברתם והפרס יהיה אחרי שתצאו מהצד השני חזקים יותר.

תהליכים קבוצתיים

100 ימים No Contact

השיטה המהירה ביותר להתמודד עם קשר רעיל היא להכנס למצב של No Contact – ניתוק מגע מוחלט, התרחקות מוחלטת מאדם הרעיל והפסקת כל סוג של יצירת קשר עימו, כדי ליצור מרחב אישי מוגן ובריא יותר עבור עצמך. 

עם זאת המציאות מראה, שרב הנפגעים במערכת יחסים רעילים, נשברים וחזרים שוב ושוב לתוך הקשר הרעיל.

תוכנית 100 ימים של No contact נועדה ליצירת מרחב מוגן שיעזור לכם לצלוח את המצב של ניתוק הקשר. 

הליווי כולל:

  • מפגש הכרות קבוצתי בן שעה
  • מפגש תמיכה קבוצתי שבועי בן שעה – בו נתרגל סיטואציות מהחיים
  • ליווי צמוד בקבוצת ווטס אפ סגורה לחברי הקבוצה

100 ימים של חוסן מנטלי

תהליך ליווי קבוצתי בן 12 מפגשים בהנחיית עדי מור הרשי לבניית החוסן המנטלי, על ידי שימוש בכלים שונים:

  • תודעת אושר
  • בניית ערך והערכה עצמית 
  • מודל התמודדות עם סיטואציות מורכבות

הליווי כולל:

  • פגישה קבוצתית של שעה וחצי
  • תרגול יומי בקבוצת הווטס אפ הסגורה של הכלים הנלמדים